Gdzie zamontować pompę ciepła?
Standardowym miejscem montażu pompy ciepła to grunt i nie chodzi wcale o gruntowe pompy ciepła, ale o to, że jednostki są posadowione na gruncie obok budynku. Nie zawsze jednak da się zrealizować inwestycję w taki sposób. Na małych działkach, czy domach w zabudowie szeregowej może to być niemożliwe lub bardzo utrudnione. Gdzie w takim wypadku zamontować pompę ciepła? Pytamy Stanisława Glodnego - eksperta z firmy Panasonic.
Podziel się
Miejsca montażu pompy ciepła
Cztery naturalnie rozważane miejsca montażu pompy ciepła to grunt, ściana, dach płaski oraz dach skośny. Z punktu widzenia stopnia skomplikowania montażu, najłatwiejszy i najmniej problematyczny również w dalszej eksploatacji jest montaż wolnostojący - na gruncie. Nie zawsze jednak da się go zrealizować. W drugiej kolejności i na podobnym poziomie trudności jest montaż naścienny oraz montaż na dachu płaskim. Najtrudniejszy sposób montażu, który wiąże się z największymi komplikacjami to montaż na dachu skośnym.
Montaż na dachu skośnym jest szczególnie utrudniony, jeśli kąt nachylenia dachu jest duży. Będzie się to wiązało z kilkoma wyzwaniami i zdecydowanie jest to najtrudniejszy sposób montażu. Warto jednak o nim wiedzieć, szczególnie, że takie rozwiązania są coraz częściej spotykane na terenie Europy
komentuje Stanisław Glodny z Panasonic
Zobaczmy na co zwrócić uwagę, decydując się na poszczególne miejsca montażu.
Pompa ciepła na gruncie
Wolnostojące pompy ciepła zamontowane na gruncie to najczęściej spotykane rozwiązanie. Montaż na gruncie wiąże się również z najmniejszymi problemami z punktu widzenia serwisowania i odprowadzania skroplin. Pompę ciepła na gruncie montuje się na niezależnym fundamencie lub konstrukcji obok budynku. Taka konstrukcja nie powinna być związana z budynkiem.
Montując pompę ciepła na gruncie mamy gwarancję, że żadne drgania urządzenia nie zostaną przeniesione do budynku. Problemem na małych działkach może być jednak to, by takie miejsce znaleźć. W 4-metrowym przesmyku między budynkami, w którym ma być jeszcze zorganizowany ciąg pieszy lub podjazd dla samochodu, może to być utrudnione.
komentuje Stanisław Glodny.
Powietrzna pompa ciepła dodatkowo potrzebuje odpowiedniej ilości miejsca przed urządzeniem, aby powietrze mogło swobodnie krążyć wokół urządzenia. Odpowiednia odległość jest również wymagana ze względu na hałas. Zgodnie z obowiązującymi przepisami poziom ciśnienia akustycznego na granicy działki w zabudowie jednorodzinnej nie może przekraczać 40 dB. W zabudowie wielorodzinnej, mieszkaniowej z usługami albo mieszkaniowej na terenach miejskich w centrach miast jest to wartość 45 dB. Właściwe wartości dopuszczalnego ciśnienia akustycznego możemy znaleźć w warunkach zabudowy lub w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Konieczność spełnienia takich warunków może być problemem, który wymusi konieczność szukania innego miejsca montażu pompy ciepła. Niekoniecznie jednak musi tak być.
Zapotrzebowanie na moc w małych domach oscyluje zwykle w granicach 5-8 kW, to z kolei przekłada się na niską moc akustyczną pompy ciepła, a wymagany poziom hałasu zostanie osiągnięty w odległości około 5m od urządzenia. W nowych domach ta odległość będzie jeszcze mniejsza. Zapotrzebowanie na moc w budynku o powierzchni 100 m2 wybudowanego zgodnie ze standardem WT 2021 będzie wynosiło 3-4 kW, a to z kolei przełoży się na mniejszy poziom hałasu. Dla takich urządzeń warunek 40 dB będzie spełniony już w odległości około 3 metrów. Konieczny jest jednak właściwy dobór urządzenia
dodaje ekspert.
Dodatkowo, korzystając z trybu nocnego pompy ciepła można ograniczyć maksymalną moc urządzenia, a tym samym obniżyć poziom hałasu o około 3 dB. Na rynku dostępne są również różnego rodzaju osłony akustyczne, które mogą wytłumić hałas generowany przez jednostkę zewnętrzną. Jeśli mimo odpowiedniego doboru urządzenia, hałas w granicy działki jest zbyt duży, należy rozważyć inne miejsce montażu. Niektórzy inwestorzy rezygnują również z montażu pompy ciepła na gruncie ze względów estetycznych, na przykład, aby zachować dotychczasową architekturę wokół budynku.
Montaż ścienny
Montaż pompy ciepła na wspornikach na ścianie to drugi sposób montażu pompy ciepła. Co więcej, jest on preferowany przez niektórych instalatorów i wybierany jako podstawowy. Należy pamiętać, że w przypadku montażu na ścianie muszą być zachowane dokładnie te same reguły dotyczące hałasu zewnętrznego, które obowiązują jednostki wolnostojące, a więc 40 dB lub 45 dB na granicy działki w zależności od zabudowy. Dodatkowo w przypadku montażu ściennego dochodzi problem hałasu wewnętrznego.
Przy montażu ściennym wspornik musi zostać przykręcony do ściany budynku. W związku z tym, jeżeli nie zostanie dobrze zaizolowany, czyli nie zostaną zastosowane wysokiej klasy wibroizolatory, dzwięki mogą się przenosić na konstrukcję budynku
komentuje Stanisław Glodny z firmy Panasonic.
Aby uniknąć tego typu problemów należy zastosować wysokiej klasy wibroizolatory dopasowane do masy i charakteru drgań urządzenia. Dodatkowo, decydując się na montaż pompy ciepła na ścianie należy pamiętać, by była to ściana nośna.
Nie możemy zamontować pompy ciepła na ścianie z sypialnią, bo te pomieszczenie wymaga szczególnej troski w zakresie ograniczenia hałasu. Może to być natomiast ściana garażu lub ściana z łazienką. Podkreślam, że wibroizolacja jest tu naprawdę kluczowym elementem
zaznacza ekspert.
Problemem, który może pojawić się przy montażu pompy ciepła na ścianie jest odprowadzanie skroplin. Jeśli skropliny mogą zostać odprowadzone bezpośrednio pod jednostkę, to mamy do czynienia z dokładnie tą samą sytuacją, co w przypadku montażu wolnostojącego. Jeżeli natomiast pod jednostką znajduje się ciąg pieszy, to nie może nastąpić jego zalodzenie. W takim wypadku stosuje się podgrzewaną tacę ociekową i przewód grzejny do rury odprowadzającej skropliny.
Od wysokości, na której urządzenie zostanie zamontowane zależy również skomplikowanie prac konserwacyjnych i serwisowych. W przypadku pomp ciepła zamontowanych na wysokości jedynie kilku metrów, nie stanowi to jednak problemu.
Przy niewielkiej wysokości do serwisu tak naprawdę wystarczy proste rusztowanie, które może mieć użytkownik lub przywieźć ze sobą instalator
komentuje Stanisław Glodny.
Dowiedz się więcej!
Co warto wiedzieć o montażu pompy ciepła na dachu płaskim lub skośnym? Cały materiał przeczytasz w GLOBENERGIA PLUS!