Pierwszy w USA hybrydowy projekt solarno – wiatrowy jest niewielkich rozmiarów, niemniej stanowi dobry start dla rozwoju tego rodzaju systemów.

System o mocy 4,6 MW stanowi projekt społeczny, mający powstać w Red Lake Falls w stanie Minnesota. Deweloperem jest firma Juhl Energy z Ameryki Północnej.

GE Renewable Energy podpisała kontrakt na dostarczenie dwóch turbin wiatrowych 2,3-116 oraz wyposażenia służącego do konwersji energii promieniowania słonecznego o łącznej mocy 1 MW.

Planuje się uruchomienie 4,6 MW- owego systemu jeszcze w tym roku. Jak podaje GE, projekt ten może zapoczątkować rozwój znacznie większego sektora.

GE wyróżnia raport Global Market Insights, który przewiduje, że światowy rynek hybrydowych projektów solarno – wiatrowych osiągnie mniej więcej 1,47 mld USD do 2024 roku.

Projekt z Red Lake Falls wykorzysta platformę technologiczną Wind Integrated Solar Energy firmy GE w celu prawidłowego zintegrowania paneli słonecznych poprzez konwerter turbiny wiatrowej, tak aby zrównoważyć wykorzystanie energii wiatrowej i słonecznej.

GE szacuje, że dzięki temu moc netto systemu zwiększy się o 3 do 4 %, zaś roczna produkcja energii wzrośnie do 10 %.

Pakiet projektowy Juhl Energy wraz z hybrydową technologią GE, może w sposób ekonomiczny wprowadzić energię odnawialną do sieci po niższych kosztach oraz wnieść niezawodność do systemu- informuje CEO Juhl Energy.

Opracowano na podstawie: Clean Technica