Głównym celem współpracy strategicznej wyrażonym w podpisanym porozumieniu jest zbudowanie trwałego i długofalowego partnerstwa pomiędzy rządem polskim a General Electrics w obszarach zrównoważonej energetyki i lotnictwa.

Dzisiejsze porozumienie podkreśla znaczenie i wartość naszych inwestycji oraz biznesowej obecności w Polsce. W tym roku obchodzimy 125-lecie GE i 25-lecie GE w Polsce – idealna synergia i zbieżność czasu, a podpisane porozumienie przygotowuje grunt do dalszej współpracy między GE a rządem polskim – mówił podczas uroczystości John G. Rice, Wiceprezes GE.

Jak podaje Business Insider Polska, w trakcie czwartkowej sesji, a więc w dniu podpisania porozumienia o współpracy, „inwestorzy rzucili się na spółki energetyczne”. Notowania Enei, Energi i Tauronu rosły o nawet, odpowiednio: 12, prawie 9 i ponad 5%. Indeks WIG20 zyskiwał chwilami 1% – ostatnio na tym poziomie znajdował się w październiku 2015 r. Dalej czytamy, że jednym z powodów mogły być właśnie doniesienia o nawiązaniu wspomnianej współpracy – efektem porozumienia ma być dalszy wzrost udziału polskich dostawców w globalnym łańcuchu dostaw GE.

25 stycznia 2017 r. Krzysztof Tchórzewski, minister energii, przyznał w rozmowie z RMF FM , że projekt budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce został zawieszony, a do końca roku rząd ma się zastanowić, czy elektrownia w ogóle będzie budowana, choć Polska wydała na ten projekt już ok. 200 mln złotych. Według Seweryna Masalskiego, zarządzającego funduszami MM Prime TFI, również te pogłoski mogą leżeć u podstaw czwartkowych wydarzeń.

Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy GE a Ministerstwem Rozwoju

Wicepremier, minister rozwoju i finansów, Mateusz Morawiecki o wiceprezes GE John G. Rice podczas podpisania porozumienia o strategicznej współpracy, źródło: Ministerstwo Rozwoju

Na miejsce inauguracji jubileuszowego roku 25-lecia działalność General Electric w Polsce wybrano siedzibę Engineering Design Center – największego w Europie centrum projektowego, będącego wspólnym przedsięwzięciem Instytutu Lotnictwa i GE. EDC powstało w 2000 roku jako partnerstwo publiczno-prywatne – wspólne przedsięwzięcie Instytutu Lotnictwa i General Electric. Dziś EDC to zespół 2000 osób, w tym 1800 inżynierów, pracujących na co dzień w ośmiu światowej klasy laboratoriach, posiadających unikatowe w skali międzynarodowej kompetencje w wielu obszarach technologicznych, tj. lotnictwo, wytwarzanie i konwersja energii, wydobycie i przesył ropy i gazu, technologie cyfrowe czy przemysłowy druk 3D. Na uwagę zasługuje fakt, że projekty są prowadzone w Warszawie już od fazy koncepcyjnej i to polscy inżynierowie kierują wieloma pracami. EDC rozwija także potencjał technologiczny polskiej inżynierii ściśle współpracując z uczelniami technicznymi (partnerstwo strategiczne z Politechniką Warszawską, 3 współtworzenie kierunku uczelnianego z Politechniką Gdańską).

Opracowano na podstawie: Ministerstwo Rozwoju, Business Insider Polska

Zdjęcie główne: Laboratorium General Electrics, źródło: CC-BY-SA-3.0/Matt H. Wade, Wikipedia

Katarzyna Cieplińska

Redaktor GLOBEnergia