List intencyjny został podpisany w poniedziałek 28. października w Warszawie, a jego sygnatariuszami byli Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju oraz Sławomir Żygowski, prezes Zarządu GE Power Sp. z o.o. i Fabrice Kermorgant wiceprezes z GE Renewable Energy – Offshore Wind GE. Podczas wydarzenia, obecna była ambasador Stanów Zjednoczonych – Georgette Mosbacher.

Podpisanie listu intencyjnego między GE i MIiR, źródło: gov.pl

Cele

Podpisanie listu intencyjnego ma otworzyć pole do wspólnego działania przy realizacji inwestycji w OZE, a także rozszerzyć współpracę strategiczną zapoczątkowaną w 2017 roku, również poprzez list intencyjny.

Współpraca z wiodącymi, światowymi dostawcami technologii energetycznych może przyczynić się do przyspieszenia transformacji energetycznej, a także zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii. Jak zaznaczył minister finansów – Jerzy Kwieciński, ważnym elementem współpracy jest zapewnienie udziału polskich firm w podanych procesach. Jak podaje wnp, znaczna część umowy zawartej w porozumieniu, dotyczy zaangażowania lokalnych dostawców oraz stworzenia perspektyw dla polskiej bazy produkcyjnej, aby stała się ona światowym liderem dostaw i usług w sektorze offshore.

Zakres współpracy będzie się głównie skupiał na morskiej energetyce wiatrowej. Jak powiedziała ambasador Georgette Mosbacher, podpisanie listu intencyjnego i ściślejsza współpraca Polski z GE, przyczyni się do rozwoju Polski jako centrum morskiej energetyki wiatrowej. Dodatkowo, zwiększy bezpieczeństwo energetyczne i przyczyni się do dywersyfikacji źródeł.

Zdaniem Sławomira Żygowskiego z GE Power obu partnerom zależy na zacieśnieniu współpracy i maksymalnym zaangażowaniu w rozwijającym się sektorze energii odnawialnej w Polsce i na świecie. Współpraca w szczególny sposób ma uwzględniać projekty morskich farm wiatrowych. GE opiera się na swojej rozległej sieci ponad 5000 certyfikowanych polskich firm w swoim łańcuchu dostaw i z dumą przedłuża współpracę, aby pomóc Polsce w osiągnięciu celów w zakresie redukcji emisji i na rzecz przekształcenia systemu energetycznego kraju.

Jak podaje wnp, minister finansów Jerzy Kwieciński powiedział, że rozmowy dotyczące energetyki prowadzone z GE dotyczą również wykorzystania gazu, jako surowca energetycznego pozwalającego na przejście do gospodarki niskoemisyjnej. Jednakże, resortowi coraz bardziej zależy na wykorzystaniu źródeł odnawialnych, które w przyszłości mają szansą być podstawą polskiej energetyki. W zakresie technologicznym mogłyby pomóc doświadczenia firmy GE.

Offshore w Polsce

Według planów przedstawionych w projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, ma być zainstalowane 10 GW w morskiej energetyce wiatrowej. Pierwsze turbiny mają stanąć do 2025 roku. Obie strony porozumienia, tj. ministerstwo inwestycji i rozwoju oraz General Electric, wyraziły chęć zapewnienia w Polsce innowacyjnych technologii turbin wiatrowych, które mogłyby wpłynąć na obniżenie kosztów związanych z tym sektorem energetyki. Najnowsza i najpotężniejsza turbina wiatrowa na świecie Haliade-X o mocy 12 MW to technologia właśnie od GE. Czy jest szansa, że kiedyś stanie w Polsce?

Źródła: gov.pl, wnp.pl

Redakcja GLOBEnergia