OZE przekroczyły 100% w Portugalii

Zdjęcie autora: Maciej Janiszkiewicz

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia

Podziel się

Portugalia pokrywa ponad 100% zapotrzebowania na elektryczność przy pomocy OZE

W marcu obecnego roku OZE w Portugalii wytworzyły około 4,81 GWh energii. Tymczasem według danych udostępnionych przez tamtejszego operatora sieci elektroenergetycznej, Redes Energéticas Nacionais, wartość ta przekroczyła zużycie prądu, który został pobrany przez mieszkańców tego kraju z sieci. Wynika z tego, że odnawialne źródła energii zaspokoiły ponad 103% tamtejszego zapotrzebowania.

Taka sytuacja miała miejsce pierwszy raz w historii kraju. Z drugiej strony, nadprodukcja odnawialnych źródeł energii nie oznacza wcale, że elektrownie węglowe i elektrociepłownie stały odłogiem. W poszczególnych dniach, udział OZE w strukturze zużycia prądu zmieniał się od 86% do 143%. Okazuje się, że okres w którym odnawialne źródła energii były w stanie samodzielnie podtrzymać cały system elektroenergetyczny trwał jedynie 70 godzin.

Według portugalskiego stowarzyszenia AREN wspierającego rozwój OZE, wysoka generacja za pomocą odnawialnej energetyki przekłada się na niższe ceny dla odbiorców. Średni koszt prądu w marcu obecnego roku był około 10% niższy w stosunku do marca ubiegłego roku. Różnica w cenie sięgnęła ok. 4 dolarów za megawatogodzinę.

W tamtejszej generacji, główny udział odnotowały energetyka wodna i wiatrowa. Odpowiadały one za odpowiednio 55 i 42% zapotrzebowania. Mimo ponadprzeciętnych warunków do rozwoju fotowoltaiki, ciągle jest ona traktowana tam jako poboczne źródło energii. Elektrownie tego typu były w stanie pokryć jedynie 1,7% zapotrzebowania w 2017 roku.

Obowiązki wytwórców OZE

Obecnie Portugalia posiada ponad 13,6 GW mocy zainstalowanej w OZE. Do nich należy zaliczyć około 7 GW energetyki wodnej, 5,3 GW wiatrowej, 560 MW spalarni biomasy oraz 530 MW fotowoltaiki.

Portugalski rząd zamierza zwiększyć moc zainstalowaną w fotowoltaice poprzez wprowadzenie nowego programu wsparcia dla niej. W najbliższym czasie planowany jest wzrost do 700 MW.

Przykład Portugalii pokazuje, jak ważne w przyszłości okaże się magazynowanie wygenerowanej energii. Gdyby tamtejszy system elektroenergetyczny był w stanie przechować nadwyżki prądu, elektrownie węglowe okazały by się całkowicie zbędne. Niestety, mimo ciągłego spadku cen tych technologii, ich wykorzystanie jest bardzo często nieopłacalne cenowo dla właścicieli instalacji OZE.

Źródło: pv-magazine

Zdjęcie autora: Maciej Janiszkiewicz

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia