W przeciwieństwie do konwencjonalnych kompaktowych systemów PV, panele słoneczne zainstalowane na Lumenarx są zwrócone do dołu. Pozwala to na uniknięcie takich problemów, jak: uszkodzenia pogodowe czy oślepiające światło. Niemniej Lumenarx wykorzystuje system pochylonych luster w celu zgromadzenia i skoncentrowania padającego światła słonecznego na panele słoneczne.

Lumenarx 2

Lumenarx – kompaktowy system PV firmy Geometric Energy Corporation, źródło: Geometric Energy Corporation

Lumenarx cechuje się konkurencyjnym okresem zwrotu oraz zwiększoną produktywnością. Projekt jest w pełni skalowalny i posiada zastosowanie dla instalacji mieszkaniowych, komercyjnych, zakładów lub systemów off-grid. Może być użyty w połączeniu z trackerami słonecznymi z podwójną osią.

Konstrukcja została zoptymalizowana przy użyciu śledzącego promieniowanie oprogramowania, które wykorzystuje matematyczne zasady w celu symulacji padających promieni świetlnych i zarysowuje ich drogi, podczas gdy promienie odbijają się od luster w kierunku paneli.

Integracja geometrii słonecznej w oprogramowaniu pozwala na uzyskanie dokładnych wyników dla dowolnej lokalizacji na ziemi, dla dowolnego dnia w roku – informuje Luna Patiarroy – matematyk w Geometric Energy.

Samuel Reid oraz Dyrell Chapman zademonstrowali Lumenarx na konferencji Solar Canada Conference w Toronto.

Geometric Energy Corporation (GEC) jest badawczo rozwojowym start-upem, skupiającym się na systemach dystrybucji energii. Posiada dwa zasadnicze działy badawcze – dział inżynierii systemów fotowoltaicznych oraz dział elektrochemiczny badań i rozwoju. Lumenarx jest pierwszym zgłoszonym do opatentowania, publicznie zaprezentowanym wynalazkiem firmy.

Opracowano na podstawie: Renewable Energy Magazine

Zdjęcie główne: Geometric Energy Corporation, kompaktowy system PV Geometric Energy Corporation