Geotermalny magazyn energii! To prawdziwy przełom

Ogłoszono lokalizację pierwszego na świecie magazynu energii typu GGS (Geopressured Geothermal System). To pierwsza taka inwestycja umożliwiająca magazynowanie energii we wnętrzu Ziemi i jej elastyczny odbiór w zależności od potrzeb. Szczegóły tej innowacyjnej technologii wyjaśniamy poniżej.

Podziel się
Pierwszy GGS na świecie!
Jeszcze z zeszłym roku system GGS był jedynie ideą na papierze specjalistów z Sage Geosystems. Potem system udało się wdrożyć w projekcie pilotażowym, a teraz przyszedł czas na jego realizację w pełnej skali. Wybrana lokalizacja to Christine w Teksasie, niedaleko elektrowni węglowej SMECI (San Miguel Electric Cooperative Inc). Projekt nazwano EarthStore™ i jest przedmiotem partnerstwa pomiędzy Sage Geosystems a SMECI.
W ramach tej współpracy powstanie pierwszy na świecie Geopressured Geothermal System (GGS) do magazynowania energii o mocy 3 MW. EarthStore, będzie kupować, magazynować i sprzedawać energię elektryczną do sieci ERCOT jako niezależny dostawca.
Jak to działa?
Instalacja będzie wykorzystywać innowacyjną technologię Sage Geosystems, dzięki której energia jest magazynowana w wodzie zatłaczanej do gruntu pod ciśnieniem. Woda jest magazynowana głęboko pod ziemią, w kawernach bądź innych przestrzeniach pozostałych np. po wydobyciu węgla czy gazu.
Instalacja GGS będzie mogła przechowywać energię zarówno na krótki, jak i długi okres. Może być także połączona z niestabilnymi źródłami odnawialnymi, takimi jak wiatr i słońce. Dostarczana w ten sposób energia może mieć charakter bazowy, dyspozycyjny oraz zapewniać stabilizację sieci energetycznej. Tym samym ta innowacyjna technologia oferuje niezawodne i odporne na warunki pogodowe źródło energii, które nie zależy od wiatru ani słońca.
Pilotaż zakończony sukcesem
W 2023 roku Sage Geosystems pomyślnie zademonstrował system EarthStore™ w pełnowymiarowym, komercyjnym projekcie pilotażowym w Teksasie. W ramach tego pilotażu system pracował z mocą 200 kW przez ponad 18 godzin (długotrwałe magazynowanie) oraz 1 MW przez 30 minut (podążanie za obciążeniem), generując energię elektryczną za pomocą turbin Peltona do zasilania sprzętu na miejscu. System osiągnął efektywność cyklu ładowania (RTE) na poziomie 70-75%, a straty wody wyniosły mniej niż 2%.
Magazynowanie energii geotermalnej w systemach GGS jest realnym rozwiązaniem dla długoterminowego przechowywania energii i alternatywą dla baterii litowo-jonowych o krótszym czasie działania.
To dopiero początek
Instalacja EarthStore będzie magazynować energię na okres od 6 do 10 godzin, z efektywnością cyklu ładowania (RTE) na poziomie 70-75%. Co ważne, straty wody mają wynosić mniej niż 2%. W pełnej skali ten system magazynowania energii zostanie połączony z OZE, aby dostarczać energię bazową i dyspozycyjną do sieci energetycznej przez całą dobę. W połączeniu z energią słoneczną, EarthStore™ umożliwia produkcję energii 24/7 przy uśrednionym koszcie LCOE znacznie poniżej 0,10 USD/kWh.
Sage Geosystems złożył już dwa wnioski o pozwolenia na wiercenia w Teksasie – pierwszy dla instalacji EarthStore™ w hrabstwie Atascosa, a drugi w hrabstwie Starr, w pobliżu istniejącego już odwiertu testowego firmy. To dopiero początek rewolucji w magazynowaniu energii, która może na zawsze zmienić sposób, w jaki myślimy o geotermii. Długoterminowe magazynowanie energii jest kluczowe dla sieci energetycznej, zwłaszcza przy rosnącej integracji niestabilnych źródeł energii.
Źródło: Sage Geosystems
Polecane
Rozwój geotermii w Polsce – co na ten temat sądzi Główny Geolog Kraju?

Panele geotermalne – co to za technologia i jak ją wykorzystać?
