Pod koniec listopada 2014r. ukazała się najnowsza publikacja Głównego Urzędu Statystycznego, dotycząca sytuacji na rynku OZE w Polsce, na tle innych krajów Unii Europejskiej. Czy dane przedstawione w dokumencie napawają optymizmem? Czy mamy szansę na osiągnięcie założonych planów?
Z powyższego wykresu wynika, że udział energii ze źródeł odnawialnych stale rośnie, ale tempo wzrostu jest wolniejsze, niż w Unii Europejskiej.
Analizując produkcję energii elektrycznej z OZE, to dominuje oczywiście energia z biopaliw stałych, zapewne w technologii współspalania. Jak widać na wykresie, technologia ta nie jest już w naszym kraju intensywnie rozwijana. Wyraźne jest również widoczne odchodzenie od energetyki wodnej. Nowych mocy nie przybywa, a produkcja jest coraz mniejsza. Systematycznie rośnie moc zainstalowana w energetyce wiatrowej i to właśnie ta branża prawdopodobnie będzie w najbliższych latach rozwijać się najszybciej.

Udział energii biopaliw stałych, wody i wiatru w produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w Polsce w latach 2008-2012. Źródło: GUS
Udział poszczególnych nośników energii odnawialnej w łącznym pozyskaniu energii ze źródeł odnawialnych w latach 2008 – 2013. Źródło: GUS