W niedawno opublikowanym artykule EniDaya omówiono jak zbudować elektrownię geotermalną na wulkanie, w naturalnym rezerwacie zlokalizowanym na samym środku Oceanu Atlantyckiego.

4 MW z geotermii na Azorach

Azory to grupa wysp należąca do Portugalii, położona w środkowej części Oceanu Atlantyckiego. Terceira to jedna z większych wysp archipelagu, licząca 56 000 mieszkańców.

Elektrownia geotermalna Pico Alto zaprojektowana przez włoskiego dostawcę Exergy, CME i EDA Renováveis ​​dostarcza obecnie 4 MW w energii geotermalnej na wyspę. Zakład do tej pory nie tylko był w stanie wyprodukować energię z  odnawialnego źródła energii elektrycznej dla wyspy.

Pozwala on również, aby kilka dni w roku sektor ten opierał się wyłącznie na źródłach odnawialnych.

Elektrownia Picto Alto (Źródło: Thinkgeoenergy)

Idealne warunki dla rozwoju geotermii

Dla wysp z ograniczoną przestrzenią i własnymi źródłami energii, paliwa kopalne są kluczowym źródłem energii. Nierzadko bardzo drogim. Na wielu wyspach na świecie, także tych na Pacyfiku jest spotykane, że ceny energii dla firm i domów osiągają poziom 0,50 USD / kWh i więcej!

Energia geotermalna jest szczególnie interesującym źródłem energii dla wielu wysp na Karaibach, na Pacyfiku i na Azorach. Umieszczone na granicach płyt tektonicznych, posiadają zasoby geotermalne, które mogą umożliwić rozwój projektów wytwarzania energii elektrycznej. Energia geotermalna zapewnia opłacalne rozwiązanie energetyczne zapewniające energię elektryczną przez całą dobę.

Stanowi doskonałą podstawę dla stałego zaopatrzenia w energię. Geotermię można tam zastosować znacznie szerzej, np. do chłodzenia, w uzdrowiskach czy odwodnienia żywności.

Z czego energię produkują inne wsypy?

Dziś Azory mają już pięć elektrowni geotermalnych na głównej wyspie Sao Miguel. Zapewniają one około 50% energii elektrycznej na wyspie. Komisja Europejska zainicjowała nawet akcję „Czysta energia dla wszystkich europejskich wysp”.

Udany projekt Exergy i EDA Renováveis jest więc doskonałym przykładem tego, jak można rozwijać geotermię na wyspach. Na Karaibach pracuje jedna elektrownia geotermalna produkująca moc na Gwadelupie. Kilka innych projektów planuje rozwinąć sektor pozyskiwania energii z roślin. Takie elektrownie będą między innymi na St. Vincent, Nevis, Dominice, Montserrat i St. Kitts.

Źródło: thinkgeoenergy

Redakcja GLOBEnergia