Geotermia w Białce Tatrzańskiej

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Wykorzystanie wód geotermalnych do celów rekreacyjnych staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Powstałe dotychczas obiekty wskazują, że zainteresowanie tego typu możliwością wypoczynku to nie tylko dobra zabawa dla odwiedzających, ale także opłacalne przedsięwzięcie dla inwestora. Jednym z nowo otwartych kompleksów basenowych bazujących na wykorzystaniu energii geotermalnej jest Terma „Bania” w Białce Tatrzańskiej, na Podhalu – miejsce nie tylko interesujące ze względu na rozwiązania architektoniczne, ale także proekologiczne. Inwestycja została zrealizowana przez spółkę Park Wodny BANIA Sp. z o.o., która została utworzona w maju 2006 roku w celu budowy geotermalnego kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego w Białce Tatrzańskiej. Mimo niedawno zakończonej inwestycji spółka ma w planach kolejne przedsięwzięcie, którym będzie budowa hotelu z 200 miejscami noclegowymi. Póki co, działalność firmy skupia się jednak na eksploatacji wód geotermalnych oraz świadczeniu usług turystycznych i rekreacyjno-rehabilitacyjnych.

 

Lokalizacja inwestycji

 

zobacz także:

Geotermia na Islandii

Kompleks basenów termalnych zlokalizowany został w centrum Białki Tatrzańskiej, będącej obecnie jednym z największych kurortów narciarskich na Podhalu. Kompleks położony jest 720 m n.p.m., a jego powierzchnia użytkowa to prawie 10 000 m2. Obiekt został zaprojektowany tak, aby wpisywał się w lokalny krajobraz. Pan Marek Romaniszyn z firmy ETC Architekci: Architektura obiektu w maksymalny możliwy sposób wpisuje się w otaczający krajobraz, zarówno poprzez ukształtowanie brył budynku, jak i zastosowanie dachu zielonego na całości połaci, zielonych i kamiennych skarp oraz naturalnych materiałów wykończeniowych, jak drewno czy kamień naturalny pochodzący z niedalekich okolic. Już teraz można obserwować naturalnie kwitnącą łąkę na łukowo ukształtowanych połaciach mającego 6000 m2 powierzchni dachu. Rozwiązania, które przyjęto, to nie tylko chęć funkcjonalnego i przestrzennego wpisania obiektu w istniejącą infrastrukturę, ale także stworzenie odpowiedniej ekspozycji dla panoramy Tatr Wysokich.

 

Usługi i funkcje Termy

 

terma bania

Podstawową funkcją obiektu jest szeroko rozumiane zapewnienie możliwości rekreacji, wypoczynku i rehabilitacji wodnej (baseny rekreacyjne, zespoły zjeżdżalni, baseny rehabilitacyjne, zespół saunowy, zespół SPA), realizowane w oparciu o wykorzystanie wody geotermalnej, pozyskiwanej z głębokości ok. 2500 m i charakteryzującej się temperaturą ok. 730C. Terma „Bania” stanowi uzupełnienie zimowej oferty ośrodka narciarskiego Kotelnica Białczańska. Powierzchnia obiektu to 8580,33 m2, przy czym powierzchnia zajmowana przez baseny zewnętrzne to 561,81 m2 (skierowane na południe, z widokiem na panoramę Tatr Wysokich), a wewnętrzne 820,86 m2. Wyróżnić można przy tym trzy strefy: głośną, cichą oraz saunarium. Strefa głośna to pięć basenów z wodą termalną o temperaturze do 34°C oraz zjeżdżalnie zewnętrzne o łącznej długości blisko 300 m. Strefa cicha to trzy baseny z wodą termalną o różnej specyfice i prozdrowotnych właściwościach. Saunarium natomiast to pięć saun o różnej specyfice, basen z wodą geotermalną o temperaturze do 36°C oraz basen z wodą chłodzącą do pływania o temperaturze do 24°C. Na antresoli saunarium zlokalizowano strefę VIP, wyposażoną w saunę fińską z natryskami, jacuzzi oraz salę kominkową z barem.

 

Właściwości wody geotermalnej

 

Źródło wody geotermalnej w Białce Tatrzańskiej charakteryzuje się temperaturą ok. 730C oraz mineralizacją 1786,3 mg/dm3 (tab. 1). Woda ma charakter sodowo-wapniowo-siarczanowochlorkowy, a jej własności pozwalają na wykorzystanie dla celów balneoterapeutycznych, przede wszystkim ze względu na korzystny stopień mineralizacji, zróżnicowany skład fizykochemiczny, niską kwasowość, znikomą wartość składników organicznych oraz bakteriologiczną czystość. Badania potwierdzające możliwość zastosowania wód w lecznictwie przeprowadzone zostały przez Instytut Fizyki krakowskiej Akademii Górniczo- Hutniczej, laboratorium wód Politechniki Krakowskiej oraz Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Dzięki składowi chemicznemu wód geotermalnych (tab. 2), przede wszystkim odpowiedniej zawartości takich składników, jak: wapń (Ca), magnez (Mg), żelazo (Fe), siarka (S), chlor (Cl), sód (Na), potas (K), lid (Li), miedź (Cu), cynk (Zn), krzem (Si) możliwe jest jej wykorzystanie między innymi do celów: stabilizacji tętna, redukcji nadciśnienia, eliminowania chorób serca i krążenia, ochrony przed chorobami Alzheimera i Parkinsona, redukcji wrzodów żołądka, przyśpieszenia rekonwalescencji po zabiegach i leczeniu, eliminowania schorzeń skóry oraz wielu innych.

 

Opis technologiczny

 

W przypadku Termy „Bania” warto pochylić się nad trzema rozwiązaniami, które zastosowano, aby zwiększyć efektywność wykorzystania ciepła zakumulowanego w wodach geotermalnych. Mowa o kaskadowym wykorzystaniu energii geotermalnej, zastosowaniu w jednym z etapów kaskady pomp ciepła (co ciekawe, czynnikiem roboczym w pompach ciepła jest CO2), oraz zastosowanie preizolowanych rur GRE w procesie eksploatacji wód geotermalnych. W przypadku Termy „Bania” mamy do czynienia z systemem jednootworowym....

 

Michał Kaczmarczyk
GLOBEnergia, AGH KSE

 

Czytaj całość w GlobEnergia 6/2011

okładka globenergia 6-2011
Image32