Produkcja rusza w 2024 r.

W sierpniu 2020 r. informowaliśmy, że Instytut Energetyki Odnawialnej opracował Mapę Drogową Rozwoju Przemysłu Fotowoltaicznego w Polsce do 2030 r. Jednym z głównych jej elementów jest plan budowy na terenie Polski fabryki. IEO wskazuje, że wartość inwestycji wyniesie 1 mld zł. Fabryka będzie zlokalizowana na obszarze Śląska, na terenach pogórniczych. W planach jest zatrudnienie około 1000 pracowników oraz produkcja około 1 GW ogniw fotowoltaicznych rocznie. Według założeń, GigaFabryka będzie zdolna do wyprodukowania w ciągu jednego roku ogniw w liczbie pozwalającej na pokrycie 50 proc. średniego rocznego przyrostu nowych mocy w krajowej fotowoltaice i jednocześnie może stanowić ok. 5 proc.  rocznych inwestycji w całej UE. Produkcja rozpocznie się w 2024 r. Spółka liczy na możliwości ekspansji fabryki na rynek europejski.

W Polsce istnieje rozbudowany łańcuch dostaw w przemyśle fotowoltaicznym, jednak według ekspertów i analityków, jednym z brakujących jej elementów jest niedostateczna budowa ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa fotowoltaiczne w większości pochodzą z krajów Azji.

Według założeń, w Giga Fabryce będą produkowane ogniwa krzemowe nowej generacji w technologii TOPcon, dającej ogniwa o wyższej jakości niż te wyprodukowane obecnie w dominującej technologii PERC, stosowane masowo przez azjatyckich producentów. Dostawcami urządzeń i rozwiązań niezbędnych do utworzenia linii produkcyjnej będą firmy polskie oraz europejskie.

Współpraca międzynarodowa

Przedstawiciele GIGA PV sygnowali listy intencyjne z Instytutem Fraunhofera oraz z Institut Photovoltaïque d’Ile-de-France (IPVF) o współpracy w celu wyboru najlepszej dostępnej technologii oraz identyfikacji możliwych działań badawczych i rozwojowych. Spółka ma także podpisane porozumienie z Wydziałem Fizyki Politechniki Warszawskiej. Prowadzi  takżę rozmowy z polskimi firmami i instytutami badawczymi i uczelniami.

Zielona odbudowa

Budowa polskiej fabryki ogniw wkomponowuje się w obecny trend rozwoju fotowoltaiki w Polsce i na świecie. “Zielone” aktywa oraz rozwój OZE mają wspomóc odbudowę europejskiej gospodarki po pandemii COVID-19. Polacy także przekonali się do energetyki słonecznej. Wczoraj Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały, że w łączna moc zainstalowana w energetyce słonecznej w KSE wynosi 3661,7 MW (stan na 1 grudnia 2020 r.). Wartości rynku fotowoltaicznego w 2020 r sięgnęła 8 mld zł, uwzględniając jej obroty oraz inwestycje.

Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej

Redakcja GLOBEnergia