Erbud – potencjał w rozwoju fotowoltaiki

Erbud specjalizuje się w budownictwie kubaturowym, inżynieryjno-drogowym oraz przemysłowym. Spółka inwestuje także w sektor OZE za pomocą wyspecjalizowanej spółki-córki ONDE, jednej krajowych liderów budowy instalacji OZE, w szczególności farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Firma ma jeszcze większy apetyt na rozwój w tym sektorze. Erbud angażuje się w tworzenie farm fotowoltaicznych na wcześniejszym etapie budowania wartości projektu. W segmencie farm fotowoltaicznych ONDE łącznie zbudowała i jest w trakcie budowy instalacji o mocy 185 MW. Spółka była i jest obecnie zaangażowana w budowę instalacji farm wiatrowych o łącznej mocy 2456 MW.

Budimex – w planach inwestycje w energetykę wiatrową

Budmex to jedna z największych grup budowlanych w Polsce z długoletnim doświadczeniem (od 1968 roku). Jako generalny wykonawca w wielu projektach na terenie naszego kraju działa w sektorze infrastruktury drogowej, kolejowej, lotniskowej, budownictwa kubaturowego i przemysłowego, ale także energetycznego i ekologicznego. Spółka jest zaangażowana w budowę bloków węglowych i gazowo-parowych. Realizuje również dostawy kluczowych instalacji energetycznych, takich jak turbozespoły parowe, kotły parowe i wodne. Buduje stacje uzdatniania wody, instalacje odsiarczania i odazotowania spalin, wykonujemy także specjalistyczne roboty technologiczne i budowlane w zakładach przemysłowych.

Jak widać, sektor energetyczny nie jest totalnie obcy dla tego krajowego giganta. Już w 2020 roku grupa konsumowała 37 proc. energii z OZE. W planach podmiotu jest zwiększenie tego udziału do 50 proc. w 2025 roku. W niedawnej wypowiedzi dla mediów  Dariusz Blocher, prezes Budimeksu, poinformował, że grupa chce inwestować przede wszystkim w energetykę wiatrową na lądzie (nie wykluczył także offshore wind), a dokładniej w podmioty, które posiadają już pozwolenia na budowę i zarządzają wiatrakami w Polsce. Firmę interesują przede wszystkim duże kontrakty, dlatego podjęła już analizy w tym zakresie.

Pozbud – stolarka otworowa i OZE

Pozbud to polska spółka specjalizująca się w stolarce otworowej. Firma kilka dni temu zapowiedziała, że chce się rozwijać w branży kolejowej, ale i OZE. W segmencie odnawialnych źródeł energii grupa chce stawiać na rozwijanie projektów OZE oraz sprzedaż i produkcję systemów magazynowania i zarządzania energią. Firma uruchomiła już osiem projektów. Pozbud chce rozwijać elektrownie wirtualne wraz z połączeniem z magazynem energii.

Obecnie w weryfikacji jest osiem lokalizacji, które mogą być potencjalnie przeznaczone pod elektrownie fotowoltaiczne, wiatrowe i hybrydowe o łącznej mocy 460 MW.

Skanska – zrównoważone budownictwo oraz perowskity

Z kolei Skanska należy do czołówki światowych firm zajmujących się działalnością budowlaną i deweloperską, która jest także obecna w Polsce. Firma wyznaczyła sobie cel, aby do 2030roku zredukować emisję dwutlenku węgla o 50 proc., a do roku 2045 osiągnąć neutralność emisyjną. Skanska buduje dziś powierzchnie biurowe zgodnie ze zrównoważonym rozwojem. Do zasilania budynków w energię wykorzystywane są OZE. Skanska połączyła swoje siły Saule Technologies w 2018 roku, o czym rozmawialiśmy z Adamem Targowskim, menadżerem ds. zrównoważonego rozwoju w spółce biurowej Skanska. Na zaawansowanym etapie jest projekt związany z panelami fotowoltaicznymi wykonanymi z perowskitów. Ich zastosowanie nie jest ograniczone wyłącznie do dachu – działają efektywnie na każdej powierzchni, również na przeszklonych elewacjach biurowców. Ostateczna wersja takiego pojedynczego panelu będzie w stanie pokryć zapotrzebowanie energetyczne na oświetlenie miejsca pracy jednego pracownika przez osiem godzin lub zasilić jeden komputer na cały dzień użytkowania.

Redakcja GLOBEnergia