Jedna z najważniejszych firm słonecznych, koncern energetyczny SunEdison musi stawić czoła procesom sądowym, ogromnym długom i możliwości bankructwa. 

 
Udziały firmy SunEdison wzrosły o ponad 10% we wtorek, po odwołaniu katastrofalnego przejęcia słonecznego dewelopera mieszkaniowego, firmy Vivint. 
Umowa szacowana na 2,2 miliardów dolarów rozpadła się po tym jak zarządzający funduszem David Tepper postanowił ją zaskarżyć i zablokować. Okazuje się, że prawdziwym powodem przerwania transakcji nie był sprzeciw Teppera a ogólny nieład finansowy SunEdison. 
 
SunEdison, które obserwowało jak 10 miliardów ich wartości rynkowej ulatniało się w ciągu ostatniego roku, słusznie zostało nazwane „największą implozją korporacyjną w historii słonecznej Stanów Zjednoczonych”. Podczas gdy firma zarządzana była przez Ahmad Chatilę, wydano miliardy, aby zdobyć deweloperów na całym świecie, gromadząc w ten sposób blisko 12 miliardów dolarów długu. 
 
Złożona struktura finansowa firmy prowadzi tylko do pogorszenia jej kondycji. W 2014 roku SunEdison stworzył parę tzw. „yieldcos”, czyli publicznych spółek zależnych utworzonych, aby stać się właścicielem zakończonych projektów solarnych. Yieldcos stały się ulubioną strukturą dla dużych firm słonecznych ze względu na korzyści podatkowe i przepływy pieniężne, które mogą świadczyć. Jednak w przypadku SunEdison, Wall Street nie odniosła korzyści z tej strategii. Katastrofa w firmie uniemożliwiła sfinalizowanie zakupu Vivint oraz spełnienia innych zadeklarowanych zobowiązań. 
 
Obecnie firma niemal na pewno będzie musiała stawić czoła pozwowi od Vivint. Firma posiada również opóźnienia w publikacji raportu swoich zarobków za rok 2015, prowadząc jednocześnie dochodzenie wewnętrzne dotyczące dokładności swoich ujawnień finansowych. 
 
W swoim oświadczeniu SunEdison stwierdziło, że dochodzenie może spowodować ponowne wyliczenie możliwości płynności finansowych firmy. Podsumowując, SunEdison, niegdyś największy deweloper projektów związanych z energią odnawialną (i nr 6 na MIT Technology Review  na liście 50 najmądrzejszy firm 2015 roku), może ogłosić upadłość bardzo szybko. 

 

Źródło: technologyreview.com