Gigant naftowy będzie rozwijał agrofotowoltaikę! Jakie są korzyści z agrofotowoltaiki?

Francuska spółka naftowa TotalEnergies poinformowała, że wspólnie z grupą rolniczą InVivo zainaugurowały pilotażowy projekt agrofotowoltaiczny w regionie Ile-de-France, o powierzchni 5 tys. m2 i mocy 111 kWp.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

TotalEnergies i InVivo podpisały w marcu 2020 r. umowę partnerską w celu promowania transformacji energetycznej i rolniczej we Francji. Obie firmy wspólnie opracowują rozwiązania z zakresu agrofotowoltaiki. Przez ostatnie dwa lata Agrosolutions, firma konsultingowa należąca do InVivo, współpracowała z TotalEnergies przy około pięćdziesięciu projektach we Francji i francuskich terytoriach zamorskich.

Wpływ modułów fotowoltaicznych na produkcję rolną

Celem projektu APV w Ile-de-France jest zbadanie wpływu obecności modułów fotowoltaicznych na produkcję rolną, ale także na bioróżnorodność i jakość wody. Agrosolutions jest w trakcie finalizowania pierwszego narzędzia do pomiaru korzyści ekonomicznych i środowiskowych.

Instalację agrofotowoltaiczne analizowane przez firmy stanowią pionowe struktury wyposażone w bifacjalne panele fotowoltaiczne, które pozwolą zmaksymalizować produkcję energii elektrycznej podczas szczytowego zużycia prądu. Ta innowacyjna technologia chroni również uprawy przed wiatrem czy nadmierną ekspozycją na słońce. 

Moduły fotowoltaiczne instalowane pionowo

W ocenie ekspertów, pionowo instalowane moduły fotowoltaiczne to konfiguracja, która zmniejszyłaby potrzebę magazynowania energii elektrycznej i ograniczyłaby przestrzeń wymaganą do wytwarzania energii elektrycznej. Niestety, bifacjalne moduły PV są droższe niż konwencjonalne systemy fotowoltaiczne, ale dają wiele korzyści. 

Europa docenia rozwój agrofotowoltaiki

Agrofotowoltaika jest to jeden z tematów poruszanych na łamach portalu GLOBENERGIA. Rozwiązania OZE mogą wspomóc też polskich rolników i sadowników w prowadzeniu działalności w sposób zrównoważony, ale i oszczędny. Niskie ceny energii są kluczowe dla konkurencyjności polskich firm. Za granicą np. w Niemczech czy Holandii, rozwiązania agrofotowoltaiczne są już powszechnie testowane i wdrażane. Przykładowo jeden z niemieckich deweloperów OZE postanowił połączyć rozwiązania z obszaru fotowoltaiki z sadownictwem. W 2020 r. wybudował instalację o mocy 1,2 MW, składającą się z 4,5 tys. paneli fotowoltaicznych, na polu uprawnym z sadzonkami czerwonej porzeczki. Fotowoltaika produkuje nie tylko energię elektryczną, ale chroni też sadzonki roślin przed intensywnym słońcem i wysoką temperaturą. Instalacja jest zlokalizowana na terenach uprawnych sadownika Rini Kustersa w Wadenoijen w Holandii.

Eksperci postrzegają symbiozę rolnictwa i instalacji OZE jako przyszłość bezpieczeństwa żywnościowego w dobie postępujących zmian klimatycznych. Ekstremalne warunki pogodowe niszczą uprawy roślin oraz utrudniają hodowlę zwierząt. Panele fotowoltaiczne mogą być formą schronienia dla roślin i zwierząt przed np. nadmiernym słońcem.

Źródło: TotalEnergies, własne

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia