GE Renewable Energy wraz z kontrahentami zainstalowali wszystkie trzy łopaty na prototypie morskiej turbiny wiatrowej Haliade-X o mocy 12 MW. Testy odbędą się w Rotterdamie w Holandii i pozwolą na uzyskanie danych potrzebnych do uzyskania certyfikatu. Otrzymanie go ma być kamieniem milowym w 2020 roku i ważnym krokiem do komercjalizacji turbiny.

W marcu 2018 roku General Electric ogłosiło, że powstanie największa na świecie turbina wiatrowa. Informacja ta pojawiła się zaledwie pół roku po tym, jak swój produkt o mocy do 9,5 MW zapowiedział Vestas, a nieco później Siemens o mocy 10 MW. Prototyp Haliade-X od GE Renewable Energy ma moc 12 MW i wirnik o długości 220 m. Trzy łopaty o długości 107 m każda zostały już zainstalowane na wieży w okolicach Maasvlakte w Rotterdamie.

Prototyp morskiej turbiny wiatrowej Haliade-X od GE o mocy 12 MW, źródło: rivieramm.com

Miejsce testów

Prototyp zostanie przetestowany w Rotterdamie w Holandii, w okolicach Maasvlakte. Trzy łopaty o długości 107m każda, zostały już zainstalowane. Wcześniej w ciągu roku do Rotterdamu zostały dostarczone sekcje wieży oraz gondoli. Mimo że docelowo ma to być turbina do zastosowania offshore, na razie jest instalowana na lądzie, aby zapewnić łatwiejszy dostęp do testów. Uzyskanie certyfikatu planowane jest na 2020 rok, a uruchomienie produkcji seryjnej na 2021 rok.

Według danych PSEW, na koniec 2018 roku w Holandii było zainstalowanych 6 morskich farm wiatrowych, o łącznej mocy 1118 MW, z których żadna nie została uruchomiona w 2018 roku.

Docelowe zastosowania turbiny

GE spodziewa się seryjnej produkcji już w 2021 roku. Turbina została już wybrana przez Dogger Bank Wind Farms w Wielkiej Brytanii dla największej na świecie morskiej farmy wiatrowej.

Wielka Brytania jest krajem o największej liczbie zainstalowanych morskich elektrowni wiatrowych. Według danych PSEW, do końca 2018 roku w Wielkiej Brytanii było podłączonych 39 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 8 183 MW.

Firma Ørsted wybrała GE Renewable Energy jako preferowanego dostawcę turbin dla dwóch morskich farm wiatrowych w USA. Te projekty, będą prawdopodobnie pierwszym komercyjnym wykorzystaniem Haliade-X 12MW od GE.

W maju tego roku, szwedzki deweloper morskiej energetyki wiatrowej Vattenfall wraz z GE Renewable Energy ogłosili plany połączenia sił w celu wdrożenia nowej morskiej turbiny wiatrowej Haliade-X o mocy 12 MW.

Rozwój i produkcja nowej turbiny będą miały miejsce głównie we Francji.

Przygotowania do uruchomienia

Po zainstalowaniu wszystkich łopat w prototypie, GE zapowiedziało, że będzie kontynuować prace związane z uruchomieniem turbiny – już na miejscu. Tym samym, firma będzie się przygotowywać do zebrania danych potrzebnych do uzyskania certyfikatu w przyszłym roku.

źródła: 300gospodarka.pl, rivieramm.com, PSEW,

Redakcja GLOBEnergia