Globalny rynek magazynów energii osiągnie 362 GWh w 2025 r. USA liderem

Z uwagi na rosnące moce zainstalowane w źródłach niedyspozycyjnych takich jak energia wiatrowa czy słoneczna, magazynowanie energii to jedno z kluczowych wyzwań stojących przed światową energetyką. W najbliższych latach należy spodziewać się dynamicznego rozwoju rynku elektrochemicznych magazynów energii. Który z krajów będzie liderem akumulatorowych magazynów energii elektrycznej?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Sytuacja na świecie

Ostatnie lata charakteryzują się bardzo dynamicznym, globalnym wzrostem mocy zainstalowanych w OZE. Według centrum analitycznego TrendForce globalna, skumulowana moc zainstalowana w energetyce odnawialnej w 2021 r. wyniosła 3064 GW. Według analityków branży przełoży się to na szybki rozwój instalacji magazynowania energii, w tym systemów opartych o akumulatory elektrochemiczne. Według przewidywań TrendForce w samym 2025 r. na świecie zostanie przyłączone 362 GWh magazynów energii. Dla porównania rok 2021 przyniósł przyrost o 29,4 GWh, co złożyło się na wzrost o 72,4 proc. względem 2020 r. Zgodnie z analizą TrendForce, w budowie magazynów energii mają przodować Stany Zjednoczone, przed Chinami i Europą.

Prognoza globalnego rynku instalacji magazynów energii.
Źródło: trendforce.com.
Prognoza globalnego rynku instalacji magazynów energii.
Źródło: trendforce.com.

Akumulatorowe magazyny energii na świecie

Według TrendForce, w USA na chwilę obecną obserwowana jest stagnacja w budowie elektrowni szczytowo-pompowych. Przyszły wzrost zdolności magazynowania energii będzie skoncentrowany na magazynowaniu elektrochemicznym. Przewiduje się, że w USA w 2025 r. zainstalowane zostaną akumulatorowe magazyny energii o pojemności 136 GWh. W tym samym roku Europa zainstaluje 54 GWh. Tak duży rynek magazynów energii w Europie do 2025 r. ma być wynikiem wojny Rosji z Ukrainą, w wyniku której dostawy gazu ziemnego i innych kopalnych nośników energii do Europy uległy zmniejszeniu. Koszty energii elektrycznej w Europie ciągle rosną, co wywołuje panikę na rynku. Ponadto Unia Europejska (UE) wyznaczyła obecnie nowe cele budowy instalacji OZE do 2030 r. Zakłada się, że decyzje te pobudzają popyt na magazynowanie energii. Sądząc po obecnym tempie wzrostu rynku magazynowania energii w różnych krajach, Chiny wkrótce wyprzedzą Europę i Stany Zjednoczone. Oczekuje się, że chiński rynek magazynowania energii przekroczy 100 GWh w 2025 r.

Magazyny energii

Oczekuje się, że wielkoskalowe magazyny energii będą stanowić większość wzrostu magazynowania na całym świecie. Instalacje wielkoskalowe będą dominować na rynku, odpowiadając za około dwie trzecie nowych mocy.

Technologia magazynowania energii

Grupa analityczna TrendForce zauważa, że magazynowanie akumulatorowe z wykorzystaniem baterii litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP) ma znaczną przewagę nad innymi technologiami i staje się podstawową zainstalowaną pojemnością nowych magazynów energii na całym świecie. To rozwiązanie zaczyna wypierać technologię niklowo-kobaltowo-manganową, ze względu na konkurencyjne koszty długi cykl życia, a także wysoki poziom bezpieczeństwa i niską awaryjność.

Analizując rynek magazynowania energii przy użyciu akumulatorów, organizacja TrendForce zauważyła, że dominacja producentów z Korei Południowej, takich jak Samsung i LG, została do pewnego stopnia ograniczona. Wynika to częściowo z przyspieszonej ekspansji chińskich producentów akumulatorów, takich jak BYD i CATL.

Źródło: pv-magazine.com, irena.org, iea.org.

Zobacz również