Ciągły nacisk na instalację opłacalnych i niezawodnych technologii grzewczych w budynkach mieszkalnych i komercyjnych napędza globalny wzrost sprzedaży w branży pomp ciepła. Co więcej, wraz z rosnącymi standardami życia, rośnie popyt na kompaktowe i wydajne urządzenia. To tylko niektóre motory, które napędzają rozwój rynku pomp ciepła.

Czynniki zwiększające wzrost

Gwałtowny wzrost zapotrzebowania na technologie zrównoważonej konwersji ciepła naturalnie wpływa na rozwój rynku pomp ciepła. Zapotrzebowanie na pompy ciepła rośnie w sektorze mieszkaniowym i komercyjnym ze względu na ich zalety, takie jak wysoka wydajność i opłacalność. Oczekuje się, że zwiększenie inwestycji w rozwój infrastruktury mieszkaniowej i komercyjnej, w tym placówek opieki zdrowotnej, logistyki i instytucji edukacyjnych, przyczyni się do wzrostu rynku.

Wśród czynników wpływających na rozwój branży pomp ciepła można wymienić:

  • Rosnące zapotrzebowanie na energooszczędne systemy
  • Zmniejszenie śladu węglowego
  • Pozytywne nastawienie do sektora odnawialnych źródeł energii
  • Rosnące zapotrzebowanie na czyste ogrzewanie pomieszczeń
  • Szybka urbanizacja i komercjalizacja
  • Surowe przepisy rządowe mające na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych

Z kolei wśród barier wciąż można wymienić:

  • Wysokie koszty początkowe
  • Konieczność ciągłego podwyższania COP
  • Różne perspektywy konsumentów

Jakie wzrosty w branży?

Według Global Market Insights, oczekuje się, że do 2026 r. dochód ze sprzedaży na rynek pomp ciepła osiągnie ponad 5% CAGR w latach 2020–2026.

CAGR, czyli skumulowany roczny wskaźnik wzrostu to wskaźnik wykorzystywany do obliczeń średniego rocznego wzrostu pewnej wielkości w badanym okresie. Wzrost w branży na poziomie 5% CAGR oznaczałby, że w latach 2020-2026 co rok dochód wzrastałby średnio o około 5%.

Jak podano w najnowszym badaniu Global Market Insights, przewiduje się, że do 2026 r. przychody z globalnego rynku pomp ciepła przekroczą 68 miliardów dolarów i 16 milionów sztuk. Dla porównania, dochody z globalnego rynku pomp ciepła w 2019 roku przekroczyły 48 miliardów dolarów.

Warto zaznaczyć, że powietrzne pompy ciepła odnotowują obecnie nawet kilkukrotnie większą sprzedaż niż pompy gruntowe.

Jak jest w Polsce?

Obecnie w Polsce przypada czas gwałtownego wzrostu na rynku pomp ciepła, Wzrosty są nieproporcjonalne. Przy sprzedaży pomp ciepła powietrze/woda są one na poziomie nawet 90–100% w stosunku rok do roku, a przy gruntowych pompach ciepła na poziomie 15% wzrostu.

Porównując polski rynek do globalnego widać, że u nas procentowe przyrosty na przestrzeni 2020-2026 mogą być dużo większe!


Jaki będzie rok 2020 dla pomp ciepła?

Stabilna tendencja wzrostowa w grupie pomp ciepła jest wynikiem konsekwentnie prowadzonej polityki informacyjnej i promocyjnej zarówno w Polsce jak i w innych krajach UE!
Czy pompy ciepła mają teraz swoje 5 minut? Najbezpieczniejszą odpowiedzią jest zapewne odpowiedź: “To zależy…”. Nie uogólniajmy jednak i postawmy na konkrety – twarde dane, rzeczywiste liczby, sektory, nowe produkty i ceny. Takie będzie XIII Forum Pomp Ciepła. To wyjątkowe spotkanie i idealna okazja do tego, by poznać rynek, nowe technologie i użyteczności czy sposoby sterowania i diagnostyki pomp ciepła. To przestrzeń do konfrontacji teorii z praktyką. To w końcu miejsce do analizy cen, rozmów o zmianach w prawie, czy o kolejnych wymaganiach dla instalatorów. To też przestrzeń do zadawania pytań i rozwiązywania problemów!

Poruszymy ważne aspekty rynkowe dotyczące pomp ciepła, takie jak możliwości zarządzania pracą pompy ciepła, nowe czynniki chłodnicze i ich wpływ na rynek pomp ciepła, a także rolę pomp ciepła w systemach ciepłowniczych.

XIII Ogólnopolskie Forum Pomp Ciepła to także Energetyczny Talk Show! Poznasz nowości produktowe 2020, rynek pomp ciepła w Polsce, czy też perspektywy łączenia pomp ciepła z fotowoltaiką. Udział w forum jest bezpłatny – zarejestruj się już dziś!

XIII Ogólnopolskie Forum Pomp Ciepła i Technologii Grzewczych
GDZIE: Kielce, Targi Kielce S.A. ul. Zakładowa 1
KIEDY: 26.02.2020
OFICJALNA STRONA WYDARZENIA: https://globenergia.pl/wydarzenia/forumpc/

Redakcja GLOBEnergia