Globalny rynek fotowoltaiczny osiągnął 177 GW mocy zainstalowanych w 2014r.

 
Jest to 10 razy więcej, niż moc zainstalowana w 2008 roku. Wzrost jest więc zauważalny, ale czy jest on zadowalający?
 
Pod koniec 2014 roku łączna moc zainstalowana dla baterii słonecznych na całym świecie wzrosła doj 177 gigawatów. W 2013 roku, wynosiła ona prawie 140 gigawatów (IEA-PVP). 
 
Kraje zrzeszone w International Energy Agency’s Photovoltaic Power Systems Programme (IEA-PVPS) odnotowały moc zainstalowaną 155 GW w instalacjach solarnych pod koniec 2014r. 
 
Źródło: IEA-PVPS
 
Włochy, Grecja i Niemcy są trzy wiodące kraje w wykorzystywaniu energetyki słonecznej w Europie. Odpowiednio pokrywają one 7,92%, 7,6% i 7,0% swoich energetycznych potrzeb.  Europa, oddała jednak tylko 7 GW nowych mocy PV. W 2013 roku liczba ta wynosiła 11 GW.
 
Źródło: IEA-PVPS
 
W Chinach, na rynek fotowoltaiczny odnotował znaczny wzrost.  W 2014 roku chiński rynek energii słonecznej osiągnął 10,6 GW.
 
Malejące koszty technologii i instalacji w ostatnich latach wprowadziły do branży coraz więcej potencjalnych inwestorów i firm. Cel zwiększenia produkcji energii elektrycznej za pomocą instalacji fotowoltaicznych e jest zauważalny na  całym świecie. To, co jest niepokojące to fakt, że ta pozytywna energia nie przerodziła się w konkretne czyny. 
 
Rozwój PV w 2014 roku nadal skupia się w 40 krajach.  Wszystkie znaki wskazują na to, że globalny rynek PV będzie nadal się rozwijał w nadchodzących latach, ale jak dynamicznie i gdzie – tego nie wiadomo. 
 
Źródło: EPIA, IEA-PVPS