Pierwsze podsumowania 2015 i prognozy na 2016 roku w temacie mocy zainstalowanych w fotowoltaice na świecie!

 
Jak podaje GTM w pierwszych podsumowaniach globalnego rynku fotowoltaicznego, tylko w 2015 roku zainstalowano 59 GW nowych mocy w fotowoltaice. Jest to dużo więcej, niż prognozowano rok temu. Wtedy racjonalnym celem do osiągnięcia było zainstalowanie 51 MW mocy w PV. 
 
Obserwując trend wzrostowy analitycy branży przewidują, że w 2016 roku zostanie zainstalowanych około 64 GW mocy. 
Mohit Anand starszy analityk w GTM tłumaczy, dla PV-tech.org że wysokie przyrosty mocy to zasługa instalacji takich systemów na całym świecie, a nie jednego konkretnego kraju. Jak dowiadujemy się z dalszej wypowiedzi pewnym zaskoczeniem były jednak Chiny, które przewidywały, że zainstalują w fotowoltaice ok 19 GW, a przed końcem 2015 roku udało się im jeszcze przyłączyć do sieci instalacje o mocy 2-3 GW. 
 
W połowie 2015 roku zweryfikowano prognozy sprzed roku i szacowano, że łączna moc zainstalowana przekroczy około 55GW. "W tym czasie wyszło niedoszacowanie niektórych projektów w intensywnie rozwijającym się regionie Azji i Pacyfiku. Zostało zrealizowanych jeszcze kilka projektów w Pakistanie i Bangladeszu, co dało dodatkowy 0,5-1 GW.” – dodaje Anand. 
 
USA wykonało plan tak, jak podejrzewano – zainstalowano tam około 7GW. Nie odnotowano intensywnego boomu w przyrostach nowych mocy, pomimo ulgi podatkowej. Jak podejrzewają analitycy, ulga ta może mieć wpływ na moce w kolejnych latach i szacuje się, że udział USA w światowym rankingu i w zaspokajaniu popytu na instalacje w latach 2015 do2020, zwiększy się  z 10% do 15%. 
Japonia to w 2015 roku 11 GW nowych mocy, a Wielka Brytania 4 GW. Meksyk to ponad 5 GW. 
 
Stany Zjednoczone i Chiny to dwa największe i najbardziej obiecujące rynku na 2016r. W 2016 roku duże nadzieje wiąże się z rynkami Indii i Brazylii.  Filipiny, Pakistan, Bangladesz, Urugwaj, Gwatemala i Panama w Ameryce Łacińskiej  – jak wskazują analitycy, przyłączą oni po 100 MW w nowych projektach. 
 
Źródło: Solarserver.com, PV-tech.org