Trwający spór handlowy pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi w dalszym ciągu wpływa na wytwarzanie krzemu polikrystalicznego, stosowanego w modułach  fotowoltaicznych w obu krajach.

 
Jednak według nowego raportu IHS Inc. wpływ ten nie jest równy dla każdego z krajów. Pośpiech, aby instalować projekty w Chinach przed zakończeniem terminu obowiązywania stawek FiT (ang. Feed in Tariff) – przypada on na 30 czerwca 2016 r. – doprowadził do wzrostu cen krzemu polikrystalicznego. W rzeczywistości, w lutym, jeszcze przed rozpoczęciem Chińskiego Nowego Roku, krzem polikrystaliczny sprzedawany był w cenie średnio 12 dolarów za kilogram. Obecnie oczekuje się wzrostu cen do około 19 dolarów za kilogram, czyli wzrostu stanowiącego ponad 50%. Wzrost ma nastąpić do kwietnia br.
 
„Silny popyt na ceny krzemu polikrystalicznego jest wyzwalany przez zbliżający się termin zakończenia w Chinach stawek FiT.” – powiedział Karl Melkonyan, analityk łańcucha dostaw energii słonecznej IHS Technology. „Kupujący nie mogą czekać ani chwili dłużej na zakup krzemu polikrystalicznego do modułów solarnych, jeśli chcą zdążyć je wyprodukować i zainstalować przed końcem czerwca. Jest bardzo mało prawdopodobne, że ceny będą nadal rosnąć w drugiej połowie roku, ale stała perspektywa cenowa jest pewną możliwością, jeśli popyt utrzyma się na tak wysokim poziomie, na jakim przewidywano.”
 
Brak dostępu dla amerykańskich producentów
Amerykańscy producenci technologii z krzemu polikrystalicznego zasadniczo straciły dostęp do chińskiego rynku, który jest największą fotowoltaiczną bazą produkcyjną na świecie. Ta sytuacja generuje poważne problemy finansowe dla wielu amerykańskich firm. Nie mogą oni czerpać korzyści z dużego popytu na krzem polikrystaliczny oraz ostatniego wzrostu cen w Chinach. 
 
Tymczasem, dostawcy w Korei oraz innych azjatyckich państwach wkroczyli na rynki fotowoltaiczne i bardzo mocno skorzystali z możliwości zwiększenia swojego udziału w chińskim rynku, a także w wielu innych rynkach. W rzeczywistości koreańscy gracze zajmujący się krzemem polikrystalicznym stanowią obecnie prawie połowę udziału z całego importowanego krzemu polikrystalicznego w Chinach. 
 
Mimo, że zachodni producenci starają się sprzedać krzem polikrystaliczny po okazyjnych cenach, istnieje dość niski popyt na zakup krzemu spoza Chin, ponieważ większość fabryk modułów znajduje się w Chinach.” – powiedziała Jessica Jin, analityk łańcucha dostaw energii słonecznej. 
 
Źródło: sunwindenergy.com