Pierwsze w tym roku wydanie naszego kwartalnika GLOBEnergia 1/2016 już dostępne!

Od dłuższego czasu podczas spotkań z naszymi Czytelnikami prowadziliśmy quiz dotyczący numeracji kolejnej wersji projektu ustawy o OZE. Niestety ustawodawca zepsuł nam kilkuletnią zabawę i w końcu uchwalił owe dzieło. Od 1 stycznia 2016 miały się, więc pojawić taryfy gwarantowane dla mikroinstalacji, co znacznie pobudziło rynek fotowoltaiczny do inwestycji. Małe firmy wykonawcze ruszyły na zakupy narzędzi akumulatorowych, rusztowań, wind dekarskich, samochodów dostawczych… Długo by wymieniać. Pojawili się krajowi producenci inwestujący w linie produkcyjne, sieć dystrybucji, personel. I co? Ustawę w ostatniej chwili zawieszono na poł roku. Niestety nikt nie wie, czy to oznacza jedynie odroczenie przyjętych regulacji, czy chęć większej (jak się domyślam – dobrej) zmiany. Będzie lepiej czy gorzej?
 
Właściwie postawione pytanie, – dla kogo? To dobra informacja dla inwestorów – przedsiębiorców, którzy chcieli skorzystać z zielonych certyfikatów. Teraz mają czas na zakończenie inwestycji do 30 czerwca. Produkując energię, mogą liczyć na dodatkowe zyski ze sprzedaży pozyskanych praw majątkowych. Natomiast zawieszenie ustawy o OZE to niedobra informacja dla instalatorów – przedsiębiorców. Biznes nie lubi niepewności, a ta utrudnia funkcjonowanie na rynku i ogranicza możliwości rozwoju. Konsumenci indywidualni też są skołowani, tyle się mówiło o własnych elektrowniach na dachach, a teraz, co?
 
Jesteśmy zalewani zapytaniami, co będzie po 30 czerwca, czy brać się za fotowoltaikę, czy czekać. Jak widać fotowoltaika budzi wielkie zainteresowanie w społeczeństwie, można mieć nadzieję, że ten entuzjazm nie będzie zmarnowany. 
 
Pomimo perturbacji z rynku powiało dobrymi wynikami za 2015 rok! Rynek pomp ciepła odnotował olbrzymi, bo 70%, wzrost powietrznych pomp ciepła (wg. PORT PC). Sprawdza się też prognoza SBF POLSKA PV i w Polsce odnotowano znaczny wzrost instalacji fotowoltaicznych podpiętych do sieci (więcej informacji w niniejszym numerze w TOP50 FOTOWOLTAIKA). Koniec poprzedniego roku to wysyp instalacji napędzanych programami PROW (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich) oraz Prosument. Cieszy nas łączenie w wielu instalacjach obu technologii, gdzie pompy ciepła korzystają z energii elektrycznej wyprodukowanej przez fotowoltaikę. To wspaniały tandem! 


KUP TERAZ GLOBEnergia 1/2016


 
Przed nami kolejne spotkania z naszymi drogimi Czytelnikami. Podczas Targów „ENEX Nowa Energia” w Kielcach – 30 marca organizujemy IX Ogólnopolskie Forum Pomp Ciepła, a 31 marca VII Forum Fotowoltaiczne SOLAR+ (www.globenergia.pl/konfernecje).
 
Przypominam również, że ciekawe treści znaleźć można, co miesiąc w naszej aplikacji GLOBENERGIA+ dostępnej dla systemów Android ora iOS.
 
 
 Grzegorz Burek redaktor naczelny