Witamy w Nowym Roku!

Nasze pierwsze w 2018 roku wydanie rozpoczynamy podsumowaniem rynku morskiej energetyki wiatrowej – na świecie i w Polsce. Energetyka offshore staje się coraz bardziej opłacalna, a jej moc wzrosła niemal czternastokrotnie w ciągu ostatnich siedmiu lat (dane na 2016, GWEC). Mimo, że przyrost mocy w 2016 był prawię połowę niższy niż rok wcześniej, branża ciągle wiąże ze sobą wielkie liczby i nadzieje. Zapraszamy po szczegóły!

Walka ze smogiem w Polsce przejawia się m. in w planach rozwoju elektromobilności. Ustawa o elektromobilności została zatwierdzona zaledwie po jednym dniu, na posiedzeniu plenarnym. Odrzucenie opłat za wjazdy do stref czystego transportu to duży plus zmian. Widać wyraźnie, że kierowcy konwencjonalnych aut nie zostaną „uderzeni po kieszeni”. Wiele osób wskazuje, że o wiele większy wpływ na zwiększenie ilości elektryków w Polsce miałoby zastosowanie ulg podatkowych lub dopłaty dla ich posiadaczy. Tymczasem zaoferowane benefity mogą okazać się dla wielu nieatrakcyjne, szczególnie biorąc pod uwagę, że elektryczne pojazdy są wciąż o wiele droższe niż konwencjonalne samochody.

Na świecie wzrasta popyt na samochody na prąd – warto jednak pamiętać, że taka sytuacja ma zarówno dobre, jak i złe strony. Więcej w naszym redakcyjnym materiale!

Wraz z PORT PC podsumowujemy rynek pomp ciepła. Według szacunków Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła EHPA, na początku grudnia 2017 została zainstalowana w Europie 10-milionowa pompa ciepła. W świetle zachodzącej transformacji sektora urządzeń grzewczych jest to bardzo dobra informacja, gdyż coraz większa liczba zainstalowanych pomp ciepła oznacza
kolejny krok w kierunku ekologicznego ogrzewania budynków, a także całkowitą
redukcję niskiej emisji zanieczyszczeń do powietrza.

W lipcu ubiegłego roku rozpoczęły się prace nad międzynarodowym projektem „Energia geotermalna – podstawa niskoemisyjnego ciepłownictwa, poprawy warunków życia i zrównoważonego rozwoju – wstępne studia możliwości dla wybranych obszarów w Polsce”. Jakie wnioski wynikają z najnowszych badań? W którym kierunku rozwinie się polska geotermia?

Już 15 stycznia rozpoczną się ferie zimowe! Portal Termalni.pl przygotował dla Państwa zestawienie cenników na basenach termalnych w najbliższym czasie.

A w RADARZE RYNKU jak zwykle najnowsze informacje z polskiego rynku odnawialnych źródeł energii!

Z życzeniami na cały nadchodzący rok – Redakcja GLOBEnergia!


 

POBIERZ DARMOWĄ APLIKACJĘ MOBILNĄ GLOBEnergia+ i czytaj cały numer!

AppStore

  GooglePlay

Redakcja GLOBEnergia