Rozpoczynamy Nowy Rok – 2019! W pierwszym wydaniu GLOBEnergia+ sporo nowości, inspiracji, ale też zapowiedzi nadchodzących wydarzeń!

Jak czytać rachunek za energię elektryczną?

W obecnych czasach korzystanie z energii elektrycznej jest niewyobrażalne, a opłacanie rachunku za prąd na stałe wpisało się w domowe wydatki. Ale czy wiesz za co tak naprawdę płacisz? Większość Polaków przyznaje, że skupia się jedynie na jednej liczbie patrząc na swój rachunek na energię elektryczną. Tym razem przeanalizujmy dokładne rozliczenie dla najczęściej wybieranej taryfy G11.

Polityka klimatyczna, ceny energii i odnawialne źródła!

Gdzie podziała się ustawa o łagodzeniu skutków polityki klimatycznej? Co z niepewną sytuacją przedsiębiorstw? Sytuację komentuje Piotr Szwarc, specjalista do spraw energetyki w Kancelarii CClAw.

Wody Termalne na rozwój województwa podkarpackiego

Unijne i ministerialne programy wsparcia inwestycji związanych z geotermią sprawiają, że coraz więcej uwagi poświecą się warunkom występowania wód termalnych na Niżu Polskim. Z tego właśnie rejonu Polski napływają liczne informacje o złożonych wnioskach o dofinansowanie kolejnych projektów, o przyznanych i nieprzyznanych dofinansowaniach, o pracach terenowych i badawczych oraz kolejnych etapach budowy inwestycji.

Najtańszy sposób na c.w.u.: kolektory słoneczne czy powietrzna pompa ciepła?

Sprawdzimy, który z dwóch ekologicznych systemów ogrzewania ciepłej wody użytkowej – za pomocą zestawu solarnego, czy powietrznej pompy ciepła – jest najbardziej odpowiedni dla 4 osobowej rodziny w perspektywie kilkunastu lat użytkowania instalacji.

Islandia – kraj ogrzewanych geotermalnie szklarni

Najstarszym i najważniejszym, po ogrzewaniu pomieszczeń mieszkalnych, sposobem zagospodarowania energii geotermalnej na Islandii jest ogrzewanie szklarni! Islandia jest także światowym liderem wykorzystania energii geotermalnej do celów grzewczych – ponad 90% mieszkańców ma możliwość skorzystania z ciepła geotermalnego. Spośród innych zastosowań bezpośrednich wyróżnić można ogrzewanie wód w hodowlach ryb (np. łososi), produkcję filtrów diatomitowych, suszenia ryb czy wypieku chleba a także produkcję soli bezpośrednio z solanki geotermalnej. Ciepło geotermalne jest także wykorzystywane do topienia śniegu.


Cały numer czytaj TUTAJ

Archiwum wydań dostępne w: Archiwum GLOBEnergia PLUS


Zapraszamy do lektury!

Anna Będkowska

Redaktor prowadzący GLOBEnergia