GLOBEnergia 1/2017To nie tylko okazja, by poznać nowości rynkowe i ciekawe rozwiązania, ale by podyskutować o normach dotyczących efektywności pomp ciepła. To ważny temat, bo konsumenci mają coraz większy problem z porównaniem różnych modeli. Zdarza się, że podawane są parametry efektywności dla różnych warunków pracy urządzenia, co wyklucza możliwość w pełni świadomego wyboru. Dlatego warto sprawdzić, czy współczynniki te podawane są według odpowiednich norm (polecam artykuł „Normy i etykiety dla pomp ciepła” w niniejszym numerze).

Drugi dzień targów Enex Nowa Energia, to VIII Forum Fotowoltaiczne i Magazynowania Energii SOLAR+. To 2 marca w Kielcach spotkają się projektanci, wykonawcy oraz pozostali przedstawiciele fotowoltaiki. Branża ta notuje wzrosty, napędzane ogłaszanymi przez samorządy przetargami. Tu polem do dyskusji są nie tylko technologie, ale jakość oferowanych instalacji. Gdy większość firm dba o klienta (i swój wizerunek), niestety zdarzają się też czarne owce – szybko, byle jak i niekoniecznie tanio. Potem chwalą się zdjęciami z realizacji, na których widać instalacje zacienione, wystające poza pokrycie dachowe, montowane na niestabilnych powierzchniach przez pracowników pracujących na wysokości bez zabezpieczeń. Warto przed instalacją zasięgnąć opinii w branżowych organizacjach, jak Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV. Zainteresowanym tematyką polecam artykuł „Jak prawidłowo dobrać moc instalacji fotowoltaicznej”.

Gorącym tematem dla branży są aukcje OZE. Niejasne podziały na koszyki (gdzie wiele technologii OZE wylądowało w kategorii „inne”) i fatalny start platformy aukcyjnej to nie najlepszy prognostyk na rozwój wsparcia OZE. Dobrym akcentem za to jest działalność samorządów w walce ze smogiem. Na pochwałę zasługuje Małopolska, gdzie słynną uchwałą antysmogową objęto całe województwo. Zakazane zostanie stosowanie mułów i flotów węglowych, wprowadza się obowiązek instalacji urządzeń spełniających wymogi ekoprojektu. Niestety nie możemy liczyć na takie rozwiązania w obszarze całego kraju.

Możemy za to liczyć na intensywne dwa dni w Kielcach podczas Enex Nowa Energia. Zapraszamy na spotkanie z naszą redakcją. Wystarczy kierować się na stoiska oznaczone symbolem – Pasaż Energetyczny. Czekamy.

Grzegorz Burek

redaktor naczelny