GLOBEnergia 4/2013 już w sprzedaży!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

2013 4

Podziel się

Zapraszamy do lektury wydania 2/2013 GLOBEnergia.

W numerze między innymi:

Elektryczne lotnictwo budzi się do życia
W ciągu ostatnich kilku lat firmy z branży lotniczej zaczęły poważnie zastanawiać się nad możliwością budowy całkowicie elektrycznych samolotów. Impulsem do tego typu projektów – podobnie jak w przypadku aut elektrycznych – było upowszechnienie się nowych akumulatorów litowo-jonowych. Czy to jednak możliwe, aby akumulatory mogły latać?
Pompa ciepła – lista inwestora cz. II Inwestorze!
Jeśli chcesz być zadowolony z realizowanego przedsięwzięcia budowy domu, zapoznaj się z kilkoma wybranymi przez nas zagadnieniami, które uważamy za ważne podczas realizacji inwestycji, budowy domu, w którym chcesz zastosować urządzenie grzewcze, którym ma być pompa ciepła.
Rodzaje i typy inwerterów
Inwerter czy – używając polskiej nazwy – przetwornica jest sercem każdej instalacji fotowoltaicznej i technicznie jest to urządzenie znacznie bardziej skomplikowane niż baterie słoneczne. Zasadniczo inwertery możemy podzielić na trzy sposoby: ze względu na technologię, ze względu na typ instalacji i ze względu na wielkość.
Wakacje z geotermią
Istnieje wiele sposobów na bezpośrednie wykorzystanie energii zgromadzonej w systemach geotermalnych. Jednym z nich, najbardziej pożądanym i najprężniej rozwijającym się jest rekreacja i balneoterapia. Z takich obiektów słynie już nie tylko Polska południowa, ale też Polska centralna i północna.
Inwestycje i projekty – studium wykonalności
Planowanie inwestycji, oprócz aspektów finansowych, musi uwzględniać także kwestie prawne oraz techniczne. Co prawda niewielkie inwestycje przydomowe, na użytek własny, pozwalają na ograniczenie zakresu koniecznych analiz do minimum, ale te większe, będą rządziły się dużo bardziej sformalizowanymi procedurami.
Produkcja i sprzedaż energii elektrycznej na małą skalę
Do 31 grudnia 2010 r. państwa członkowskie zostały zobowiązane do implementowania postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/ WE w sprawie promowania stosowania energii z OZE. Od powyższego terminu upłynęło już ponad dwa lata, niestety Polska wydaje się być wciąż daleka od wypełnienia ciążącego na niej obowiązku.
Elektrownie szczytowo-pompowe jako magazyny Energii
Obecnie jedyną stosowaną na szeroką skalę metodą magazynowania ogromnych ilości energii są elektrownie szczytowo-pompowe. Technologia przez lata była dopracowywana. Dzięki temu w rozważaniach o systemach magazynowania energii, niezbędnych do rozwoju energetyki w znacznym stopniu opartej na OZE wymieniane są one na pierwszym miejscu.
Hybrydowa instalacja OZE
Centrum Edukacji Ekologicznej powstało w ramach modernizacji budynku „Dom Ogrodnika” na potrzeby utworzenia Centrum Edukacji Ekologicznej Fundacji „Krzyżowa”. Budynek wyposażony został w najnowocześniejsze technologie z nastawieniem na maksymalne wykorzystanie OZE, oszczędności energetycznej i ekonomicznej eksploatacji.
Wydanie można nabyć w sklepie: