Rok 2016 jawi się pod znakiem większego wsparcia dla mikroinstalacji OZE, szczególnie fotowoltaicznych.

Od 1 stycznia 2016 takie instalacje korzystać będą z taryf gwarantowanych, czyli możliwości sprzedaży energii elektrycznej po atrakcyjnych stawkach. Na to czeka wielu konsumentów, a raczej przyszłych prosumentów, zachęconych dodatkowo możliwością półrocznego rozliczania się z różnicy pomiędzy energią wyprodukowaną a kupowaną (net metering).

Na rynek techniki grzewczej wpływają wymogi oznakowania energetycznego, dzięki czemu znikają mniej efektywne technologie. Tutaj gwiazdą są pompy ciepła osiągające wysokie klasy efektywności A++ i A+++. Urządzenia te to również szansa na walkę z niską emisją, ponieważ ani bezpośrednio w miejscu pracy, ani pośrednio przez korzystanie z energii elektrycznej, nie powodują zjawiska niskiej emisji. Szkoda, że nie wszyscy o tym pamiętają, szczególnie w lokalnych programach walki z niską emisją, gdzie kocioł węglowy zamienia się na… kocioł węglowy. Ponoć wyższej klasy. Kto jednak sprawdzi, czym w nim będzie palone i jaka będzie jakość spalin i efektywność przy obciążeniu mocą mniejszą od nominalnej.

Grzegorz Burek
redaktor naczelnyGLOBEnergia 4/2015 już w sprzedaży a w niej:

Zielone światło dla rozwoju instalacji prosumenckich
Rok 2015 oceniany jest na rynku jako ten, w którym pojawiło się zielone światło dla rozwoju instalacji prosumenckich w Polsce. Zostały utworzone dwa istotne instrumenty wsparcia: jednym z nich jest Program Prosument dopłat do instalacji OZE oraz niskooprocentowanych kredytów czy pożyczek, drugim – system net meteringu oraz stałych cen wprowadzony Ustawą o odnawialnych źródłach energii, a wchodzący w życie od 1 stycznia 2016 r.


 Jakie efekty może przynieść termomodernizacja? Techniczny i ekonomiczny potencjał dla Polski

Termomodernizacja jest kluczem do zwiększenia efektywności energetycznej budynków. Z kolei kluczem do efektywności samej termomodernizacji jest dobre rozpoznanie potrzeb i kompleksowa analiza obiektu. Działania te mogą uchronić przed modernizacją elementu, który w rzeczywistości ma znikomy wpływ na efektywność energetyczną całości. Jak zatem dokonać wyboru, aby jak najwięcej zyskać?


Zastosowanie ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego z wykorzystaniem kapilarnych mat grzewczych
Szeroki rozwój użytecznych technologii energetycznych jak i wymagania norm w szczególności dotyczących budownictwa pasywnego niosą ze sobą również „nowe” podejście do systemów przekazywania energii cieplnej. Coraz częściej tradycyjne systemy konwekcyjne zastępowane są przez systemy ogrzewania płaszczyznowego.


38 LAT I DZIAŁA…
We Wrocławiu w firmie posiadającej dwie hale ekspozycyjne i biura o łącznej powierzchni do ogrzania wynoszącej 2 000 m2 pracuje kocioł – takie zdanie można by dopasować do większości firm w Polsce posiadających hale i biura. Co jednak sprawiło, że chcemy napisać właśnie o tym konkretnym przypadku? Zapewne wiek urządzenia…, ale nie tylko. Zapraszamy do poznania historii pewnego kotła.


 Lokalizacja OZE – czy potrzebne są zmiany w prawie?
Obowiązujące dziś przepisy dotyczące lokalizacji odnawialnych źródeł energii przewidują dwie możliwości realizacji projektów – jeśli dana gmina posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, inwestycja realizowana jest na jego podstawie, natomiast jeśli gmina nie posiada takiego planu, zastosowanie mają decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Posłowie jednak od kilku lat dążą do zmian w tym zakresie.


KUP TERAZ!


SPIS TREŚCI:

TECHNIKA GRZEWCZA
Ekologiczny i prosty sposób na ciepłą wodę w domu
Wpływ temperatury górnego źródła na efektywność pracy pompy ciepła
Pompy ciepła powietrze/woda
Ogrzewania i chłodzenie z wykorzystaniem mat kapilarnych
Europejskie szkolenia EUCERT z akredytacją UDT
38 lat i działa… historia pewnego kotła

ELEKTROENERGETYKA
Innowacyjna technologia w systemach mocowań paneli PV
TOP 50 – zestawienie falowników
Komplementarność energii wiatru i słońca – część 2
Warsztaty dla instalatorów systemów PV
Podsumowanie I Kongresu Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV

INWESTOR/GMINA
Lokalizacja OZE – czy potrzebne są zmiany w prawie?
Szkoły oszczędzają energię i chronią klimat
GPP Business Park efektywność na najwyższym poziomie
PONADTO W NUMERZE
Zielone światło dla rozwoju instalacji prosumenckich
Uskrzydlona Tesla Model X
Jakie efekty może przynieść termomodernizacja?
Jakie możliwości daje automatyka do optymalizacji zużycia energii w budynku
Unijna perspektywa finansowa na lata 2014–2020
Konferencja fotowoltaiczna
Program RYŚ – termomodernizacja domów jednorodzinnych
Informator

Zapraszamy do lektury!


A od stycznia!

globaplikacja