Kwiecień w redakcji GLOBEnergia to miesiąc pomp ciepła do ciepłej wody użytkowej. Z tej okazji, przygotowaliśmy dla Was również w wydaniu miesięcznika GLOBEnergia+ komentarze ekspertów właśnie na temat tego sektora rynku pomp ciepła.

Kwiecień miesiącem pomp ciepła do c.w.u.!

Powietrzna pompy ciepła do c.w.u. to ekologiczna i ekonomiczna odpowiedź na potrzebę ogrzewania wody użytkowej, szczególnie poza sezonem grzewczym. Dla jakich parametrów zewnętrznych może ona pracować optymalnie i efektywnie?

Pierwsze pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej na polskim rynku pojawiły się raptem 10 lat temu. Pierwotnie rozwiązanie pomp ciepła do c.w.u. skierowane było głównie do klientów indywidualnych. Oferty trafiały głównie do użytkowników kotłów na paliwa stałe, jako wygodna i tania w eksploatacji alternatywa do podgrzewania c.w.u latem. Czy to prawda, że już za kilka lat staną się one typowym produktem?


CZYTAJ WYDANIE GLOBEnergia+ 4/2018 TUTAJ


Historia gruntowej pompy ciepła

W tym numerze również zapraszamy na podróż do przeszłości. Czy znacie historię gruntowej pompy ciepła? Setki lat temu w Chinach i Europie wykorzystywano energię geotermalną z gorących źródeł do ogrzewania powietrza w chłodnych obszarach. Sama idea była bardzo podobna do idei działania pompy ciepła, jednak technologia stosowana w obecnych czasach jest zupełnie inna, a jej początki sięgają XVIII wieku.

Energetyka słoneczna zbawienna dla kobiet w Nigerii!

Na całym świecie kobiety borykają się z brakiem dostępu do energii we współcześnie rozumianej formie. Najczęściej to właśnie one muszą pokonywać długie dystanse, aby zbierać drewno opałowe. Przez całe dnie narażone są na działanie szkodliwych substancji ze spalania nafty oraz drewna, podczas gotowania dla rodzin, opieki nad bliskimi oraz dbania o zaopatrzenie.
Dostęp do energii stanowi zatem ogromne wzmocnienie ekonomicznej oraz społecznej pozycji kobiety. Kiedy energia ta pochodzi ze źródeł odnawialnych, korzyści społeczno-ekonomiczne oraz zdrowotne są jeszcze większe.

Geotermia Pyrzyce – druga najstarsza ciepłownia geotermalna w Polsce!

Wiecie, że Geotermia w Pyrzycach to druga najstarsza ciepłownia w geotermalna w Polsce? Pyrzyce to miasto w województwie zachodniopomorskim, liczące ok. 13 tys. mieszkańców (rok. 2012), gdzie znajduje się jedna z sześciu działających obecnie na terenie Polski ciepłowni geotermalnych. Jest to druga najstarsza, po Geotermii Podhalańskiej, ciepłownia geotermalna w Polsce. Zapraszamy na najnowsze informacje na temat planów jej rozwoju.

Majówka na termach – Podhale czy północna Słowacja?

Już tylko kilka dni dzieli nas od majówki! W tym roku dni wolne od pracy (dla większości pracujących) przypadają we wtorek (1 maja) oraz we czwartek (3 maja), co oznacza, iż biorąc trzy dni urlopu będziemy mieli aż dziewięć dni na odpoczynek. Jeśli za cel wyjazdu majówkowego obiorą Państwo Tatry, warto rozważyć wizytę na basenach termalnych aby zregenerować siły po zimie.

Portal Termalni.pl przygotował dla Państwa zestawienie najciekawszych informacji dotyczących basenów termalnych w Tatrach – po stronie polskiej i słowackiej!
Polecamy notowania cen instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, relacje w ostatnich wydarzeń i przegląd informacji branżowych, tradycyjnie w RADARZE RYNKU!

Do zobaczenia w maju!


CZYTAJ WYDANIE GLOBEnergia+ 4/2018 TUTAJ


POBIERZ DARMOWĄ APLIKACJĘ MOBILNĄ GLOBEnergia+ !

AppStore

  GooglePlay

Anna Będkowska

Redaktor prowadzący GLOBEnergia