Google ogłosił stuprocentowe przejście na odnawialne źródła energii już w 2016 roku. Okazuje się, że cel został osiągnięty kilka dni temu.

Niedawno na profilu Linkedin osoby z kadry zarządzającej Google pojawiła się informacja, że obietnica została spełniona. Sam Arons oświadczył, że internetowy gigant posiada już niemal       3 GW instalacji dostarczających zielonej energii.

W ciągu ostatnich kilku dni, Google podpisało umowę z EDF o dostarczanie energii z obecnie budowanej farmy wiatrowej, Glaciers Edge Wind Project. To 200 MW instalacja, której tworzenie ma zakończyć się w grudniu 2019 roku.

Google współpracuje z EDF już od dłuższego czasu. W 2012 roku cyfrowy gigant zainwestował w tworzony przez francuską firmę energetyczną Spinning Spur Wind Project. Następnie Google podpisał w 2016 umowę o odbieranie energii elektrycznej z farmy Great Western Wind Project w amerykańskim stanie Oklahoma.

Do tych inwestycji należy jeszcze doliczyć niemal 300MW łącznej mocy w miejscowości Avangrid oraz 138 MW, znowu w Oklahomie. Oprócz tego, Google dokonuje mnóstwa pomniejszych inwestycji, które choć nie mają dużego udziału we wspomnianych 3 GW mocy, świadczą o zaufaniu do odnawialnych technologii. Wśród nich można wymienić choćby decyzję o instalacji największej pompy ciepła w Ameryce Północnej.

Znalezione obrazy dla zapytania wind farm

W tej sytuacji Google staje się największym nabywcą zielonej energii na świecie.

Wśród czynników zachęcających do inwestycji w OZE Google wymienia zarówno powody ekonomiczne, jak i ekologię. Odnawialne źródła energii tanieją w ekspresowym tempie, jednocześnie nie niosą zagrożenia dla środowiska naturalnego. Świetnie też wplatają się w wizerunek korporacji, która chce być identyfikowana z branżą wysokich technologii.

Co najciekawsze, odnawialne źródła energii potrafią być też tanie. Świetnie pokazał to Apple, który podpisał umowę na dostarczanie elektryczności z fotowoltaiki za jedyne 3 centy/kWh.

Nie tylko giganty przemysłu mogą czerpać korzyści z odnawialnych źródeł energii. O ile duże farmy wiatrowe wiążą się z milionowymi inwestycjami i są poza zasięgiem zwykłych obywateli, to zarówno instalacje fotowoltaiczne, jak i pompy ciepła są w stanie wygenerować znaczne oszczędności praktycznie każdemu z nas. Jeżeli chcemy ograniczyć wydatki na energię, warto zainteresować się tym tematem. W sytuacji, gdy chcemy pogłębić swoją wiedzę nt. OZE, dobrze jest kierować pytania do ekspertów. Można ich często spotkać podczas wydarzeń poświęconych „zielonym” technologiom – jednym z nich jest Pasaż Energetyczny Globenergia, podczas którego specjaliści będą odpowiadać na pytania zadane przez uczestników.