Już kilkakrotnie pisaliśmy, że duże firmy takie jak Google, Ikea, Apple inwestują w OZE i zarażają tym postępowaniem swoich klientów.

Źródło: Official Google Blog 

 

Najnowsze informacje są bardzo optymistyczne i utwierdzają, w przekonaniu że takie właśnie firmy robią to konsekwentnie i odnoszą w tej dziedzinie duże sukcesy. Google chwali się największym w swojej historii zakupem – 841MW w na kilku obszarach, zlokalizowanych w różnych częściach globu.W fazie rozwoju są już inwestycje fotowoltaiczne o mocy 61 MW, a na początku grudnia koncern poinformował o zakupie kolejnych 781 MW. 

Firma do tej pory zainwestowała w ponad obiekty i instalacje oparte na OZE o łącznej mocy ponad 2GW i twierdzi, że transakcja na zakup urządzeń OZE o mocy 841MW to największy zakup w historii. 701MW to energetyka wiatrowa w Szwecji i USA. 80 MW to energetyka słoneczna w Chile, czyli w kraju, który posiada jeden z największych rynków fotowoltaicznych, o którym jest ostatnio coraz głośniej.

W związku z trwającym COP21 firmy prywatne deklarują działania na rzecz zmian klimatu – spośród firm Warren Buffet Berkshire Hathaway, Coca-Cola, Goldman Sachs, Microsoft i Apple, również Google znajduje się w 13 największych firm, które poparły postulat Obamy o wspieranie OZE w rozmowach podczas COP21. Firmy zobowiązały się do potrojenia wartości inwestycji w OZE do 2025r, oczyszczania sposoby transportu, redukcji zużycia wody.

Pisaliśmy ostatnio, że centrum danych w Alabamie, będące pierwotnie elektrownią węglową, będzie w 100% zasilane z odnawialnych źródeł energii – czytaj więcej

Przypomnijmy, że tego lata, firma uruchomiła aplikacje –interaktywne narzędzie do mapowania, które ułatwia określenie potencjały danego dachu/lokalizacji do montażu instalacji fotowoltaicznych. Dotychczas projekt został tylko przystosowany do pracy na terenie USA. 


„Project Sunroof” – czytaj więcej

Firma Google zobowiązała się również do przekazania 2,5 mld dolarów na wsparcie 22 dużych inwestycji opartych na OZE na całym świecie.

Źródło: PV-tech.org, Official Google Blog