W ubiegłym roku pisaliśmy o firmie Dandelion wdrażającej nowoczesne systemy do ogrzewania i chłodzenia budynków, która postanowiła zaprojektować lepsze urządzenia wiertnicze. Urządzenia te mogłyby skrócić czas, zmniejszyć bałagan i ułatwić instalowanie dolnych wymienników ciepła. Dziś chcielibyśmy przedstawić nowy produkt oraz model finansowy firmy powołanej przez holding Google, który ma wpłynąć na popularyzację systemów geotermalnych.

Początkowo, startup testował swoją nową metodę sprzedaży energii geotermalnej. Aby przekonać się, czy nowojorczycy będą zainteresowani przestawieniem się z ogrzewania olejem opałowym czy propanem na inne, bardziej ekologiczne źródła , to „w przeważającej części odpowiedź była twierdząca”.

Równolegle firma pracowała nad stworzeniem własnego nowego systemu ogrzewania i chłodzenia. Urządzenie jest produkowane w sposób możliwie zautomatyzowany, aby wyeliminować potencjalne wady. Złożoność systemu polega na oprogramowaniu, a nie na fizycznych komponentach. Wszystko po to, by zmniejszyć prawdopodobieństwo, że coś będzie wymagało naprawy. Elementy są tak proste i niedrogie w obsłudze, jak to tylko możliwe.

Przez ostatnie sześć miesięcy Dandelion Energy, wydzielona z firmy Alphabet, instalowała geotermalne pompy ciepła w wybranych okręgach w północnej części stanu Nowy Jork. W ubiegłym tygodniu ogłosiła, że uruchomi swój nowy produkt o nazwie Dandelion Air – połączony system ogrzewania i chłodzenia, w celu popularyzowania wykorzystania energii geotermalnej.

Naszą misją jest pomoc w powszechnym wdrażaniu geotermii domowej – mówi dyrektor generalny Dandelion, Kathy Hannun.

dandelion

Fot. Dandelion

Na czym polega innowacyjność Dandelion ?

Innowacyjność Dandelion w zakresie energii geotermalnej polega na tym, że sprzęt jest tańszy, instalacja szybsza i zapewnione jest finansowanie. Oznacza to, że zamiast płacić 20 000 USD z góry, aby zainstalować swój system, użytkownicy płacą 135 USD miesięcznie przez 20 lat za użytkowanie i instalację sprzętu. (Geotermalne pompy ciepła, kilka lat temu kosztowały kilka tysięcy dolarów, ale rozwój technologii i subwencje rządowe uczyniły je tańszymi).

Systemy geotermalne nie są nowe, ale są rzadkie, po części dlatego, że instalacja jest zwykle niestandardową i kosztowną pracą. Technologia Dandelion jest zaprojektowana tak, aby była natychmiast tańsza od paliw kopalnych i trwała, co pozwala uniknąć wysokich kosztów utrzymania w czasie. Po zainstalowaniu i włączeniu, technika wewnętrzna automatycznie sprawdza, czy została poprawnie zainstalowana. Sprawdza także dane dotyczące wydajności w czasie, dzięki czemu może szybko znaleźć i naprawić wszelkie ewentualne problemy.

Dandelion i inne podobne firmy mają zamiar wyprzeć miliony drogich i zanieczyszczających systemów na olej opałowy w miejscach, gdzie są najczęściej stosowane, a mianowicie w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych.

Domy, w których nie ma centralnego systemu wentylacji, będą wymagały modernizacji w celu wykorzystania Dandelion Air, co zwiększy koszty instalacji.

Typowy mieszkaniec północnej części stanu Nowy Jork płaci około 3500 dolarów za ogrzewanie za każdą kolejną zimę, kupując olej opałowy oraz wydaje kolejne 300 $ w lecie na klimatyzację. Startup o nazwie Dandelion powoduje, że właściciele domów mogą oszczędzać na rachunkach za energię elektryczną i ograniczyć emisję CO2.

Model biznesowy Dandelion

Jeśli ktoś ma gotówkę na zakup systemu Dandelion – 20 000 USD, czyli około połowy kosztów tradycyjnej instalacji geotermalnej – może zaoszczędzić ponad 60% rocznych kosztów ogrzewania i chłodzenia. Firma oferuje jednak finansowanie za pomocą miesięcznych rat pożyczek, więc klienci bez dodatkowych pieniędzy w dalszym ciągu mogą dokonać zmiany. Jest to podobny model biznesowy, jak firmy zajmujące się leasingiem energii słonecznej, które sprzedają panele słoneczne w przystępnej cenie. Miesięczne płatności są niższe niż tradycyjne rachunki za media, więc ma to sens finansowy.

Firma rozpoczęła testowanie modelu biznesowego w 2017 roku, kiedy to uruchomiono go w dolinie Hudson w północnej części stanu Nowy Jorku.

–  Podobne rozwiązania wykorzystuje się w przypadku energii słonecznej –  mówi Hannun.
Dziesięć lat temu były to bardzo małe, niszowe firmy, zajmujące się wysoce technicznymi i niestandardowymi instalacjami solarnymi. Teraz firmy takie jak Solar City i Sunrun, które wykonują tysiące systemów, usprawniają popularyzację systemów słonecznych –  dodaje szacując, energia geotermalna jest dzisiaj tam, gdzie energia słoneczna była dekadę temu.

Redakcja GLOBEnergia