Google – gigant odpowiedzialny za najpopularniejszą na świecie wyszukiwarkę internetową – wspomaga teraz w USA rozwój małej energetyki słonecznej na poziomie domostw. Inicjatywa Project Rooftop, która została uruchomiona ponad rok temu, objęła swoim zasięgiem już całe Stany Zjednoczone, zapewniając Google miejsce wśród 13 zwycięzców nagrody Organizacji Narodów Zjednoczonych „Momentum for Change Lighthouse Initiative”.

Google Project Sunroof

Przykładowy wynik wyszukiwania w wyszukiwarce Project Sunroof, źródło: Google Project Sunroof

Jak działa Project Sunroof?

  1. Wyszukujesz interesującą Cię lokalizację po adresie. Za pomocą Google Earth analizowany jest kształt dachu oraz lokalne warunki klimatyczne, co pozwala stworzyć indywidualny plan dla wybranego budynku.
  2. Dodajesz informacje o rachunku za energię elektryczną – wszystko po to, aby uszczegółowić szacunki oszczędności oraz zalecaną liczbę paneli fotowoltaicznych dla domu.
  3. Porównujesz opcje pożyczek, dzierżawy i opcje zakupu paneli PV, które opierają się na uzyskanych wcześniej wynikach.
  4. Przeglądasz przygotowaną dla Ciebie listę lokalnych instalatorów fotowoltaiki – z tej listy możesz wybrać interesujące Cię firmy i poprosić o przygotowanie wyceny realizacji projektu.

Project Rooftop był jednym z pięciu laureatów w kategorii rozwiązań ICT – teleinformatycznych, pozostałe nagrody zostały przyznane w kategoriach finansowania inwestycji przyjaznych środowisku i działalności kobiet na rzecz zmian klimatycznych. Wszyscy zwycięzcy wykazali innowacyjne podejśćie do rozwiązywania problemu zmian klimatycznych i zostaną uhonorowane podczas Konferencji OZN w sprawie klimatu – COP 2, która odbędzie się w Marrakeszu w listopadzie 2016 r.

Patricia Espinosa, sekretarz UNFCCC, powiedziała, że nagrodzone inicjatywy dowodzą, że działania na rzecz klimatu i zrównoważonego rozwoju obecne są w społeczeństwie na wszystkich poziomach rozwoju – od kraju po lokalne społeczności – w firmach i w miastach na całym świecie. „Promując te niezwykłe przykłady kreatywności i zmian transformacyjnych, wraz z wyjątkowymi ludźmi, którzy za nimi stoją, możemy inspirować do pracy na rzecz przyszłości, której wszyscy chcemy i potrzebujemy.”

Pozostaje życzyć sobie, żeby inicjatywa Project Sunroof swoim zasięgiem pewnego dnia objęła również Polsę.

Źródło: PV Magazine, Google Project Sunroof

Opracowanie: redakcja GLOBEnergia