Kalifornijski gigant wykazuje coraz większe zainteresowanie inwestycjami w Afryce Subsaharyjskiej od momentu swojej pierwszej lokaty kapitału trzy lata temu- zainwestowania 12 mln $  w projekt o nazwie Jasper Solar Power w Prowincji Przylądkowej Północnej w RPA.

95-MW projekt PV został ukończony w 2014 roku przez amerykańską firmę SolarReserve LLC i jest w stanie zasilić mniej więcej 80 tys. południowoafrykańskich domów.

Elektrownia wiatrowa Lake Turkana posiada 310 MW mocy i dostarcza tanią energię do sieci energetycznej w Kenii, w ilości równej ok. 18 % obecnie zainstalowanej w kraju mocy. Całkowity projekt obejmuje 365 turbin, każda o mocy 850 kW, rozlokowanych na obszarze 162 km2.

Turbiny wiatrowe Lake Turkana Wind Power Project

Turbiny wiatrowe Lake Turkana Wind Power Project, źródło: Lake Turkana Wind Power

„Inwestujemy w projekty związane z czystą energią, takie jak Lake Turkana, ponieważ takie inicjatywy sprawiają, że nasz biznes ma sens i może pomóc przyspieszyć wdrażanie odnawialnych źródeł energii”, mówi rzecznik Google.

Dodaje też, że firma dostrzega „ogromne możliwości związane z szybko rozwijającymi się rynkami bogatymi w odnawialne źródła energii, gdzie zarówno zapotrzebowanie, jak i potencjał są duże”.

Do grupy właścicieli inwestycji zaliczają się takie firmy, jak: Aldwych International Ltd. z Wielkiej Brytanii oraz KP&P Africa BV z Holandii, posiadające dodatkowe wsparcie finansowe ze strony międzynarodowych funduszy rozwojowych z Norwegii, Finlandii oraz Danii.

Podobnie jak w przypadku projektu Jasper w RPA, Google twierdzi, że inwestycja wiatrowa firmy „pomoże w zapewnieniu większej wydajności oraz stabilności w dostawach energii w Kenii, zmniejszając zależność od paliw kopalnych oraz generatorów diesla i zapewniając jednocześnie bardziej opłacalną formę energii”.

Google zwraca też uwagę na to, że projekt Lake Turkana służy jako projekt zapoczątkowujący rozwój dodatkowej energii w Kenii, zapewniający elektroenergetyczną linię przesyłową o długości ponad 402 km oraz tworzący kanał dla innych projektów energetycznych w dolinie Wielkich Rowów Afrykańskich, obejmujących tysiące megawatów mocy z energii geotermalnej.

Google zaoferowała w sumie ponad 2,5 mld $ na 22 projekty związane z OZE na całym świecie, głownie poprzez porozumienia dotyczące zakupu energii oraz bezpośrednio posiadane farmy wiatrowe i słoneczne. Duża ilość zakupionej energii idzie na wsparcie funkcjonowania olbrzymich centrów danych Google w USA oraz w Europie.

źródło: Scientific American