Odnawialna energetyka i zaawansowane technologie to zgrana para

Firmy z sektora IT bardzo chętnie inwestują w odnawialne źródła energii. Przedsiębiorstwa takie jak Amazon, Apple czy Google są w stanie pochwalić się wykorzystaniem szerokiej gamy instalacji OZE. Wśród nich przodują elektrownie słoneczne i wiatrowe, jednak coraz częściej pojawiają się też mniej konwencjonalne technologie, takie jak choćby ogniwa paliwowe.

Jakiś czas temu w Google zrodził się pomysł, by nowy kompleks biurowy był w całości ogrzewany przy pomocy… pompy ciepła. Będzie to urządzenie o największej mocy w całej Ameryce Północnej. Czemu wybrano akurat tą technologię?

W sytuacji wysokiego zużycia energii, pompa ciepła pozwala na znaczne oszczędności w porównaniu do konwencjonalnego ogrzewania.

Urządzenia te są w stanie zarówno grzać w zimie, jak i klimatyzować w lecie.

Biura Google mogłyby być gigantycznymi konsumentami energii elektrycznej, gdyby zostały stworzone w „tradycyjny” sposób. Energooszczędne budownictwo i wykorzystanie pomp ciepła zaowocuje zmniejszeniem nakładów na utrzymanie całego kompleksu. Ale to nie jedyny cel tego przedsięwzięcia.

Powszechnie wiadomo, że Google poświęca dużo wysiłku na budowę wizerunku firmy przyjaznej środowisku. Pompa ciepła o tytanicznej mocy ma pozwolić na uzyskanie dla biura prestiżowego LEED Platinum certification. Jest on przyznawany przez U.S. Green Building Council dla szczególnie energooszczędnych budynków. Jakiś czas temu CEO Apple pochwalił się, że ich nowa konstrukcja będzie przykładem najbardziej ekologicznego budownictwa na świecie. Wygląda na to, ze Google planuje rywalizować z „jabłkiem” i uzyskując prestiżowy dokument jako pierwszy.

Znalezione obrazy dla zapytania google

Bo pompy ciepła to nie wszystko. Nowy kompleks biur będzie w stanie pozyskiwać deszczówkę i przekształcać ją w bieżącą wodę. Kolejną ciekawostką są elementy zaciemniające szyby, które pozwolą na zmniejszenie nakładów na klimatyzację. Na dobrą sprawę, ich ogromne pod względem powierzchni kompleksy biurowe mogą okazać się nawet bardziej przyjazne środowisku niż typowe domy mieszkalne.

Już jakiś czas temu Google ogłosił, że w 2017 roku całkowicie przerzuci się na odnawialną energetykę. Jeżeli pompy ciepła spełnią oczekiwania osób decyzyjnych w firmie to bardzo możliwe, że rozwiązanie to zostanie przeniesione także do innych, nowobudowanych kompleksów.

źródło : PORT PC, fortune.com