Grzanie w zgodzie z naturą – pompa ciepła!

Budynek mieszkalny zaopatrywany jest w ciepło dzięki powietrznej pompie ciepła Vitocal 300-A typu monoblok o mocy 14 kW. Wykorzystuje ona powietrze zewnętrzne do produkcji ciepła na cele ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Fot. G.Burek, GLOBEnergia

Z pompy ciepła, zlokalizowanej na zewnątrz budynku, wyprowadzone są rury preizolowane, które bezpośrednio zasilają zbiornik multifunkcyjny SWPD firmy Capito. Zbiornik pełni rolę zarówno zbiornika buforowego, magazynującego wodę grzewczą, jak również przygotowuje ciepłą wodę do celów socjalnych.

W zbiorniku zamontowane są specjalne gęstożebrowe, miedziane wymienniki o dużej powierzchni wymiany ciepła, dzięki czemu, pomimo przepływowego charakteru podgrzewu wody, wydatek ciepłej wody jest bardzo wysoki. Przepływowy sposób przygotowania ciepłej wody pozwala zrezygnować z okresowego wygrzewu higienicznego, co powoduje ograniczenie kosztów eksploatacyjnych. Wysoką sprawność urządzenia zapewnia automatyka pogodowa, która steruje urządzeniem w zależności od warunków zewnętrznych i zapotrzebowania na ciepło budynku, które pompa ciepła pokrywa w ponad 90%. W przypadku wystąpienia silnych mrozów w okresie zimowym, praca pompy może być wspomagana kondensacyjnym kotłem gazowym Vitodens 100 również firmy Viessmann.

Fot. G.Burek, GLOBEnergia

Aby podnieść komfort użytkowania i ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło, zastosowano w budynku wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Natomiast niskie koszty eksploatacyjne zapewnia połączenie efektywnego źródła ogrzewania, jakim jest pompa ciepła z ogrzewaniem podłogowym, które dzięki niskiej temperaturze pracy podnosi efektywność urządzenia grzewczego.

Twarda woda miejska – problem rozwiązany!

Budynek zasilany jest wodą miejską o podwyższonej zawartości związków mineralnych odpowiedzialnych za twardość wody. Twarda woda powoduje przyspieszone zużycie urządzeń domowych oraz zwiększa zużycie chemii gospodarczej. Jest to problem większości gospodarstw domowych w Polsce. Aby ograniczyć szkody związane z kamieniem kotłowym w budynku, zastosowano urządzenie zmiękczające Aquahome 20N. Natomiast doskonały smak wody zapewnia samopłuczący fi ltr węglowy Aquacarbon.

Energia prosto ze słońca!

Inwestor postanowił wykorzystać fakt, że budynek jest w miejscu dobrze nasłonecznionym, a jedna z połaci dachu wyeksponowana jest na południową stronę. Zamontował na dachu budynku elektrownię słoneczną o mocy ok. 6 kW z monokrystalicznymi panelami fotowoltaicznymi Vitovolt 300 firmy Viessmann. Zastosowanie tego rozwiązania pozwoli mu na jeszcze większe oszczędności związane z eksploatacją budynku.

Pompa ciepła Vitocal 300-A

Pompa osiąga COP – wydajność pracy – na poziomie 5,0 podczas ogrzewania wody do 35°C, kiedy na zewnątrz panuje 7°C. Oznacza to, że w takich warunkach pompa dostarczy 5 razy więcej energii w formie ciepła, niż zużyje energii elektrycznej. Pompa ciepła reguluje swoją moc w sposób modulowany, wykorzystując inwerter DC, co poprawia sprawność w warunkach częściowego obciążenia i równocześnie wydłuża żywotność sprężarki.

Fot. G.Burek, GLOBEnergia

Automatyka pompy pozwala na różnorodne ustawienia, w tym obniżenie poziomu hałasu w nocy. Jest też przygotowana do współpracy z instalacją fotowoltaiczną oraz sieciami inteligentnymi. Około połowę objętości wnętrza zajmuje zespół skraplacza, sprężarki i wyprowadzeń hydraulicznych, w górnej części znaleźć można parownik, wentylator oraz kanały, przez które prowadzone jest powietrze.

Dużą zaletą urządzenia jest możliwość pracy w trybie chłodzenia. Pompa może działać jak klimatyzator, dostarczając chłód do pomieszczeń, te jednak muszą być wyposażone w klimakonwektory lub inny system, mogący efektywnie przekazać chłód do powietrza. Urządzenie oferuje dostęp do ustawień poprzez regulator pogodowy Vitotronic 200. Może on współpracować z modułami bezprzewodowymi i domową siecią internetową. Osoby często podróżujące oraz właściciele domów używanych w weekendy lub okresowo z pewnością docenią możliwość obsługi systemu przez dedykowaną aplikację na smartfony i tablety.

Zalety Vitocal 300-A

• Pompa ciepła powietrze/woda o nowoczesnym wzornictwie i niskim poziomie hałasu
• Bardzo niskie koszty prądu podczas bieżącej eksploatacji, również w niskich temp. zewnętrznych
• Automatyka pompy ciepła przystosowana do podłączenia instalacji fotowoltaicznej
• Wygodny o komfortowy i podgrzew wody użytkowej dzięki wysokiej, dostępnej mocy urządzenia
• Łatwa obsługa za pomocą mobilnego urządzenia końcowego jak smartfon czy tablet
• Klasa efektywności energetycznej: A++ – wg rozporządzenia WE 811/2013, ogrzewanie, przeciętne warunki klimatyczne – zastosowanie niskotemperaturowe (W35)

Pragniemy podziękować wykonawcy instalacji – Panu Piotrowi Kramerowi, właścicielowi fi rmy INSIDE Systemy Grzewcze i Sanitarne za pomoc w realizacji artykułu.

Opracowanie i zdjęcia: Redakcja GLOBEnergia

Viessmann Polska

Producent systemów grzewczych, przemysłowych i chłodniczych