Grant OZE z coraz mniejszym zainteresowaniem? Na czym polega ta dotacja na fotowoltaikę?

Dlaczego grant OZE traci swoją popularność? Jak dostać dotację i komu ona przysługuje? Czy program TERMO to popularne rozwiązanie, z którego korzystają budynki wielorodzinne?

Grant OZE od dłuższego czasu jest ostoją programu TERMO. Niemniej jednak ostatnio jego popularność spadła.

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor GLOBENERGIA
Dlaczego grant OZE traci swoją popularność? Jak dostać dotację i komu ona przysługuje? Czy program TERMO to popularne rozwiązanie, z którego korzystają budynki wielorodzinne?

Podziel się

Grant OZE to mechanizm wsparcia w ramach programu TERMO, finansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Jego celem jest dofinansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii. Środki przysługują na realizację przedsięwzięcia polegającego na zakupie, montażu, budowie lub modernizacji instalacji odnawialnego źródła energii. Wysokość dofinansowania wynosi 50% kosztów inwestycji. Został wprowadzony w lutym 2023 roku wraz z innymi programami, takimi jak: grant MZG i grant termomodernizacyjny.

Statystyki programu TERMO

Poniższa tabela pokazuje liczbę wniosków, podpisanych umów i wypłaconych grantów, skupiając się na finansowaniu z KPO, gdzie dominują dotacje na odnawialne źródła energii. Widać wyraźną różnicę między liczbą złożonych wniosków a przyznanymi grantami. Szczególnie niepopularny okazuje się grant termomodernizacyjny – do lutego 2023 roku złożono tylko 51 wniosków. Z kolei o grant OZE tych wniosków było aż 5026, co jest najlepszym wynikiem w programie TERMO.

grant oze program termo

Od 31 maja, przez trzy miesiące, wpłynęło 495 wniosków o grant OZE. Średnio od 1 lutego 2023 roku składano miesięcznie 265 wniosków o ten grant. Po uwzględnieniu czerwcowych, lipcowych i sierpniowych statystyk, średnia liczba wniosków o grant OZE wyniosła 165 miesięcznie. Oznacza to spadek zainteresowania tym grantem. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o statystykach programu TERMO, to szczegóły znajdziesz w artykule: Grant OZE traci zainteresowanie! Program TERMO w liczbach 

Dla kogo grant OZE?

Przypomnijmy najważniejsze informacje o tej dotacji. O środki w ramach grantu OZE może ubiegać się inwestor, który jest właścicielem lub zarządcą budynku wielorodzinnego. Można z niego korzystać bez względu na status prawny, czyli np.:

  • wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe,
  • jednostki samorządu terytorialnego,
  • towarzystwa budownictwa społecznego,
  • społeczne inicjatywy mieszkaniowe,
  • spółki prawa handlowego,
  • osoby fizyczne.

Jednostki budżetowe oraz samorządowe zakłady budżetowe nie mogą ubiegać się o grant OZE. To jest wyjątek od reguły. Dodatkowo grant nie może pokrywać prac, na które przyznano inne wsparcie publiczne. Grant OZE można uzyskać, jeśli przedsięwzięcie obejmuje:

  • zakup, montaż lub budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii,
  • modernizację istniejącej instalacji, która zwiększy moc o co najmniej 25%.

Dodatkowo należy spełnić trzy warunki:

  • instalacja OZE musi zasilać energią budynek objęty inwestycją,
  • inwestycja nie może szkodzić środowisku,
  • przedsięwzięcie musi spełniać kryteria zrównoważonego rozwoju.

Grant OZE refinansuje koszty inwestycji, a jego wysokość oblicza się na podstawie kosztów netto projektu. Jeśli inwestor prowadzi w budynku działalność gospodarczą, grant jest udzielany jako pomoc publiczna. Podobnie jak w innych programach TERMO, gdy budynek posiada powierzchnie użytkowe o innym przeznaczeniu niż mieszkalne lub publiczne, wysokość grantu OZE zależy od wskaźnika udziału tych powierzchni w całkowitej powierzchni budynku.

Źródło: BGK, MRiT, Termomodernizacja.pl

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor GLOBENERGIA