Grawitacyjny magazyn energii powstanie w szybie najgłębszej w Europie kopalni!

Szyb w najgłębszej kopalni w Europie wkrótce zostanie przekształcony w grawitacyjny magazyn energii. To wszystko za sprawą innowacyjnego projektu rewitalizacji obiektów wydobywczych, za którym stoi brytyjska firma Gravitricity. Inwestycja będzie mieć miejsce w Pyhäjärvi (Finlandia) w szybie głębokim na prawie 1,5 km.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

  • W Finlandii powstaje pierwszy w Europie grawitacyjny magazyn energii. 
  • Koncepcja opiera się na wykorzystaniu szybów poeksploatacyjnych i wykorzystania ich jako baterie grawitacyjne.
  • Inne typy magazynów grawitacyjnych już funkcjonują w Europie. Jednak do tej pory technologia potrzebowała dedykowanej infrastruktury. 

Stara kopalnia stanie się magazynem zielonej energii

Niecałe 450 km od Helsinek rozwija się bardzo interesujący i perspektywiczny projekt. Brytyjska firma Gravitricity postawiła sobie za cel przekształcić w magazyny energii niefunkcjonujące już kopalnie. Prototyp pierwszego takiego projektu w Europie rozwija się na terenie zamkniętej w sierpniu 2022 r. kopalni miedzi i cynku w fińskim Pyhäjärvi. 

Gravitricity opracowało specjalny system magazynowania energii - Gravistore. Ten grawitacyjny system, może służyć jako bateria do gromadzenia nadmiaru czystej energii. To rozwiązanie idealne na dni, kiedy zielone elektrownie generują więcej energii, niż wynosi chwilowe zapotrzebowanie. System Gravistore jest oparty o grawitacyjne manewrowanie ciężarami umieszczonymi w nieczynnych szybach kopalnianych. W ten sposób możliwa jest akumulacja nadmiaru energii poprzez używanie jej do wykonania pracy - wciągnięcia ciężarów. 

W przypadku większego zapotrzebowania na energię można obniżyć ciężary, aby uwolnić energię (zmagazynowaną podczas ich wciągania). Wciągarki wałowe pracujące w systemie służą jako generatory prądu. W zależności od zapotrzebowania, obciążniki można zwalniać powoli bądź w krótkich seriach, tak by zaspokoić zapotrzebowanie na energię.

To czysto fizyczne podejście do sprawy zapewnia łatwo sterowalny magazyn energii. Jedyne co jest ważne to masa, którą można manewrować. W ten sposób energia jest zamieniana z kinetycznej w potencjalną, a potem przy spuszczaniu ciężarów z kinetycznej w mechaniczną. Na końcu trafia do sieci w postaci energii elektrycznej.

Pogląd na technologię Gravistore. Żródło: Gravitricity.

Gravitricity w swoim prototypie o mocy 2 MW wykorzystuje wał o długości aż 530 m. Ma on służyć jedynie w celu zademonstrowania technologii magazynu, pierwszego tego typu w Europie. Jak wynika z informacji opublikowanych przez Gravitricity, inżynierzy pracują również nad identyfikacją potencjalnych miejsc implementacji Gravistore m.in. Czechach, Niemczech i Indiach.

Przyszłość sektora magazynowania?

Grawitacyjne magazyny energii przybierają różne formy. Co najważniejsze - można na nich polegać. Dlatego upatruje się w nich alternatywę dla klasycznych litowo-jonowych baterii. Do tej pory magazyn z systemem grawitacyjnym - Nant de Drance - funkcjonuje już w Szwajcarii. Doprecyzowanie systemu zajęło 14 lat. Obecnie ta bateria grawitacyjna zasila 900 tysięcy domów. Nie jest to oczywiście wierna kopia Gravistore. Szwajcarska wersja potrzebowała m.in. dedykowanej infrastruktury, a ta od Gravitricity wykorzystuje istniejące szyby poeksploatacyjne. Ponadto ludność tracąca pracę w obliczu zamknięcia kopalni zyskuje alternatywne zatrudnienie. 

Co jeszcze wyróżnia magazyn z Finlandii? Zastosowana technologia pozwala na uzyskanie wyników podobnych do technologii baterii Li-ion. Dzięki szybkiemu uwolnieniu ciężarów magazyn może osiągnąć pełną moc w mniej niż sekundę. Dodatkowo dzięki modułowej budowie z łatwością można dopasować uwalnianą energię do aktualnego zapotrzebowania. 

Pod względem stosunku kosztów do wydajności technologia od Gravitricity wypada lepiej od baterii Li-ion. Baterie litowo-jonowe często borykają się z problemem stałych strat energii, natomiast baterie grawitacyjne nie. System jest również znacznie tańszy we wdrożeniu i obsłudze, a jego magazynowanie energii nie jest ograniczone do skończonej liczby cykli lub lat.

Źródło: Gravitricity.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia