Redakcja GLOBEnergia od kilku lat regularnie publikuje zestawienia pomp ciepła dla budynków jednorodzinnych wraz z najważniejszymi parametrami i aktualnymi cenami. Z naszych obserwacji wynika, że ceny pomp ciepła w przeliczeniu na kilowat mocy są bardzo rozbieżne, a to wszystko kwestia ich wyposażenia oraz jakości.

Koszty powietrznych i gruntowych pomp ciepła

W 2018 roku przeprowadziliśmy redakcyjne analizy pomp powietrznych z rozdzieleniem ich na pompy ciepła typu monoblok i typu split. Dodatkowo, przeanalizowano również urządzenia w technologii solanka/woda.

Wszystkie dane na których bazowano otrzymano od producentów i dostawców urządzeń.

Oto co wynika z danych redakcyjnych analiz za rok 2018:

*wyniki redakcyjnej analizy na podstawie 16 modeli urządzeń 16 producentów aktywnych na polskim rynku. Źródło: Poradnik Inwestora GLOBEnergia 2/2019

*wyniki redakcyjnej analizy na podstawie 17 modeli urządzeń 17 producentów aktywnych na polskim rynku. Źródło: Poradnik Inwestora GLOBEnergia 2/2019

*wyniki redakcyjnej analizy na podstawie 15 modeli urządzeń 15 producentów aktywnych na polskim rynku. Źródło: Poradnik Inwestora GLOBEnergia 2/2019

Gruntowe pompy ciepła charakteryzują się więc najniższymi cenami w przeliczeniu na koszt 1 kW mocy. Pamiętajmy jednak, że w przypadku gruntowych pomp ciepła do kosztów urządzenia należy doliczyć koszty wykonania dolnego źródła ciepła. Ze względów praktycznych inwestorzy wybierający gruntowe pompy ciepła często decydują się na pionowe wymienniki ciepła.

Gruntowe pompy ciepła – koszty odwiertów

Koszty wykonania odwiertu w polskich realiach rynkowych szacowane są na 90 PLN/mb, przy czym cena może się wahać w zależności od warunków geologicznych, a zatem od metody wykonywania odwiertów. W skrajnych przypadkach, koszty te mogą wzrosnąć nawet do 110 PLN/mb. Decydując się na gruntową pompę ciepła z pionowym źródłem należy wiedzieć, że każdy odwiert pod dolne źródło ciepła o głębokości większej niż 30 metrów a mniejszej niż 100 metrów wymaga wykonania projektu prac geologicznych!

Oprócz kosztów samych urządzeń, inwestor ponosi również koszty montażu, a więc usługi. Zależą one od faktycznej ilości wymaganej pracy: od lokalizacji pomieszczenia z pompą ciepła oraz od tego, jak rozwiązane są obiegi grzewcze. Wiele z firm koszty montażu liczy od dni montażowych.


 

To tylko część informacji o inwestycjach w pompy ciepła do budynku jednorodzinnego.

 

• Ile kosztuje cała maszynownia wyposażona w pompę ciepła?

• Ile energii pobiera pompa ciepła?

• Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej do budynku z pompą ciepła?

• Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

 

KOMPLETNY PORADNIK INWESTORA
KLIKNIJ TUTAJ

Anna Będkowska

Redaktor prowadzący GLOBEnergia