Gruntowe pompy ciepła alpha innotec – odpowiedź na potrzebę stabilności i niezależności

Technologia pomp ciepła w systemach indywidualnych, a w przyszłości także w ciepłownictwie, to kluczowy element transformacji energetycznej, która z każdym dniem nabiera rozpędu. Zjawisko to potęguje aktualna konieczność szybkiego uniezależnienia się od dostaw paliw kopalnych z rynków wschodnich. Jednocześnie specjalny raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) - „Net zero by 2050: Plan działania na rzecz globalnego sektora energetycznego” z 2021 r., wykazuje, że pompy ciepła mają zaspokajać aż połowę globalnego zapotrzebowania na ciepło do 2045 roku. Wniosek nasuwa się sam - przed nami bezprecedensowe zmiany na rynku gospodarowania energią i to właśnie pompy ciepła będą jedną z najważniejszych technologii grzewczych najbliższych lat. 

Zdjęcie autora: alpha innotec

alpha innotec

Producent pomp ciepła
Obrazek wyróżniający gruntowa pompa ciepła

Grunt jako dolne źródło - stabilność w czasach niepewności

Dotkliwa destabilizacja rynku energii i surowców, a co za tym idzie wciąż rosnące ceny gazu i prądu, spędzają sen z powiek inwestorom. Potrzebę pewnego i stabilnego źródła ogrzewania  mogą spełnić gruntowe pompy ciepła, w tym modele ze zintegrowanym chłodzeniem pasywnym, które oprócz ogrzewania z powodzeniem zaopatrują pomieszczenia w chłód podczas upałów i to przy minimalnym koszcie (w chłodzeniu pasywnym nie pracuje sprężarka, a tylko pompa obiegowa). Ze względu na konieczność przeprowadzenia odwiertów, koszty inwestycyjne dla gruntowych pomp ciepła są wyższe niż w przypadku bardzo popularnych (szczególnie w domach modernizowanych) pomp powietrznych. Przewagą pomp gruntowych jest za to stabilne i niezależne od warunków atmosferycznych dolne źródło - czyli grunt, którego temperatura na pewnej głębokości utrzymuje się na stałym poziomie ok. 10 °C. To z kolei oznacza przewidywalność kosztów eksploatacji, które utrzymują się na stałym poziomie. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na inwestycję w domową instalację fotowoltaiczną, która zasila pompę ciepła - naszą niezależność od dostawców energii wynosimy na jeszcze wyższy poziom, przy minimalnych rachunkach.

Gruntowe pompy ciepła - nie tylko do domów nowych

Gruntowe pompy ciepła to rozwiązanie, które króluje w domach nowo budowanych, głównie za sprawą możliwości swobodnej ingerencji w teren wokół budynku na wczesnym etapie budowy. Wraz z dostępnością bezzwrotnych dotacji w ramach “Czystego Powietrza”, których kwoty dofinansowania są najwyższe właśnie dla pomp gruntowych, warto rozważyć ich zastosowanie również do modernizacji w domach starszego typu (jeśli tylko pozwala na to teren wokół domu). To prawda, że trzeba się liczyć z czasową dewastacją ogrodu pod odwierty lub wymienniki poziome, w zamian zyskujemy jednak najstabilniejsze dolne źródło. Dom zyskuje także na wartości i prestiżu, a przydomowy teren przy odrobinie pracy już w kolejnym sezonie można łatwo doprowadzić do stanu poprzedniego. W przypadku decyzji o pompie gruntowej do domu istniejącego, kluczowa będzie wcześniejsza termomodernizacja, którą w przypadku pomp powietrznych przeprowadza się równie często. Wskazana jest inwestycja w ogrzewanie podłogowe, a przegrody zewnętrzne budynku powinny zostać docieplone. Te działania znacznie obniżą zapotrzebowanie domu na moc grzewczą. W alpha innotec koszt gruntowej pompy ciepła zaczyna się już od 28 800 zł netto (dla zapotrzebowania do 5 kW - model SW42H3).

Gruntowe pompy ciepła - najwyższe dotacje za najwyższą efektywność

Pompy gruntowe są rozwiązaniem grzewczym najbardziej premiowanym w krajowych programach dotacyjnych. Program “Czyste Powietrze” dla domów zmodernizowanych na pompy gruntowe o podwyższonej klasie efektywności energetycznej przewiduje maksymalną bezzwrotną dotację 40 500 zł w najwyższym poziomie dofinansowania i kolejno: 27 000 zł i 20 250 zł w podwyższonym oraz podstawowym poziomie dofinansowania. Z kolei program “Moje Ciepło” dla domów nowych nie jest uzależniony od dochodu i dla pomp gruntowych przewiduje maksymalnie 21 000 zł bezzwrotnej dotacji. Warto wspomnieć, że to właśnie pompy gruntowe jako nieliczne rozwiązanie dla ogrzewania, spełniają wyśrubowane wymogi obecnych warunków technicznych - nawet bez wsparcia fotowoltaiki.

Gruntowe pompy ciepła alpha innotec - szeroki wachlarz rozwiązań dla każdego zapotrzebowania na ciepło i chłód

Niemiecki producent alpha innotec specjalizujący się w pompach ciepła od ponad 20 lat posiada w ofercie bogaty wybór gruntowych pomp ciepła dla każdego zapotrzebowania. Na uwagę zasługują gruntowe centrale cieplne serii alterra WZS z wbudowanym zasobnikiem o pojemności 180 litrów, czy gruntowe kompaktowe pompy ciepła z serii alterra SWC, umożliwiające szybki montaż dzięki zintegrowanym komponentom oraz dobór dowolnie dużych zasobników c.w.u. pod indywidualne zapotrzebowanie. Modele WZS oraz SWC występują zarówno w wersjach on/off, jak i z inwerterem (wersje V-line czyli WZSV i SWCV). Wszystkie mają też wykonania ze zintegrowanym chłodzeniem pasywnym. 

Pompy gruntowe o wymiarach pralki - alterra SW

Na cele modernizacji w domach starszego typu najlepiej sprawdzą się podstawowe modele alpha innotec, czyli alterra SW o bardzo szerokim zakresie mocy od 4 - 30 kW, przy czym warianty o mocach do 19 kW mają wymiary nie większe od pralki. Modele SW na wyposażeniu fabrycznym posiadają jedynie regulator Luxtronik 2.1 oraz pompę obiegową dolnego źródła - resztę komponentów instalator dobiera sam, co zapewnia dużą elastyczność i dopasowanie do indywidualnych potrzeb inwestora. Pompy SW można połączyć z zasobnikami c.w.u. różnej wielkości, a także zintegrować z innym źródłem ciepła. Wraz z wszystkimi pompami alpha innotec inwestor otrzymuje darmowe sterowanie online dzięki usługom alpha web i alpha control oraz 5 lat gwarancji producenta w standardzie.

Materiał promocyjny