Aktualności Aktualności

Gruntowe pompy ciepła w nowych placówkach Lidl

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

lidl

Sieć supermarketów Lidl otwiera dwie nowe placówki – jedną we Wrocławiu a drugą w Katowicach. Nowe obiekty o powierzchni ponad 1 000 m2 będą wyposażone w nowoczesne systemy grzewcze oparte na gruntowych pompach ciepła. Co więcej, w placówkach stosowany będzie odzysk ciepła z urządzeń chłodniczych, a oświetlenie oparte będzie na żarówkach typu LED.

Samo oświetlenie pozwala zoptymalizować zużycie energii o 50 proc. w porównaniu z oświetleniem tradycyjnym. Obiekty są też dobrze doświetlone, przez rozbudowaną, szklaną fasadę, co sprawia, że zapotrzebowanie na sztuczne światło jest dużo mniejsze.
To dwie najnowsze inwestycje sieci Lidl, ale nie jedyne. Sieć może pochwalić się wieloma ciekawymi placówkami z bardzo ciekawymi i energooszczędnymi rozwiązaniami.

Lidl wykorzystuje również instalacje PV!

Wybrane sklepy niemieckiej sieci produkują również na własny użytek energię elektryczną. Instalacje fotowoltaiczne wykorzystują energię słoneczną przetwarzając ją na prąd, który służy do zasilania sklepu.

Lidl również chłodzi pompami ciepła!

W jednym z istniejących już w Poznaniu sklepów sieci Lidl również zainstalowano do ogrzewania gruntowe pompy ciepła. Budynek jest więc ogrzewany energią zakumulowaną w gruncie. To jednak nie wszystko! Budynek jest również chłodzony za pomocą pomp ciepła! Wykorzystuje się tam chłodzenie pasywne. Używana jest wtedy tylko pompa obiegowa dolnego źródła, co zdecydowanie obniża koszty eksploatacyjne.

Chłodzenie pasywne polega na odbieraniu ciepła od wody z instalacji grzewczej i przekazywaniu go do dolnego źródła – w tym przypadku do gruntu. Grunt posiada na tyle niską temperaturę, że stają się one wartym do wykorzystania źródłem chłodu. Zaletą, w niektórych przypadkach, jest dodatkowa regeneracja gruntu, co korzystnie wpłynie na efektywność pracy pompy ciepła w czasie sezonu grzewczego.

Swoimi działaniami Lidl pokazuje, jak wielką wagę przywiązuje do dbania o czyste powietrze. My piszemy o tym dlatego, że klienci mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jakie urządzenia zasilają sklepy, który odwiedzają na co dzień.

https://globenergia.pl/lidl-inwestuje-w-fotowoltaike-i-pompy-ciepla/