Na francuskiej wyspie Belle-Île-en-Mer przez najbliższe 24 miesiące będą prowadzone prace związane z tworzeniem elektrycznego ekosystemu. System ma za zadanie zmniejszyć zanieczyszczenie powstałe w wyniku wykorzystywania paliw kopalnych oraz zwiększyć niezależność energetyczną wyspy. Dyrektor ds. samochodów elektrycznych Grupy Renault, Gilles Normand, twierdzi że celem działania jest stworzenie „drugiego Porto Santo”, chodzi o program Smart Fossil Free Island, który działa od lutego 2018 roku na portugalskiej wyspie Porto Santo w archipelagu Madery.

 

Od 2019 roku na Belle-Île-en-Mer mieszkańcy oraz turyści odwiedzający wyspę będą mieli dostęp do floty samochodów elektrycznych marki Renault, wykorzystując system samoobsługowego wynajmu. Pojazdy zasilane będą przez stacje ładowania zlokalizowane w najbardziej atrakcyjnych miejscach wyspy. System ładowania samochodów będzie wykorzystywał nadwyżki wyprodukowanej energii za pośrednictwem instalacji fotowoltaicznych umiejscowionych na budynkach użyteczności publicznej.

Program FlexMob’ile ma przyczynić się również do rozwoju lokalnej gospodarki.

Dzięki możliwości wykorzystania samochodów elektrycznych, podmioty gospodarcze na wyspie zwiększa swoja elastyczność i zaczną oszczędzać. Dodatkowo, inicjatywa promuje odnawialne źródła energii, które są bardzo istotne w dobie tak dużego zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Dbanie o środowisko szczególnie ważne jest w takich miejscach jak wyspa Belle-Île-en-Mer, gdyż jest to miejsce, którego walory naturalne i piękne krajobrazy przyciągają turystów w celu oderwania się od zanieczyszczonych miast, w których przebywają na co dzień.


Źródło: media.renault.com.pl

Redakcja GLOBEnergia