Choć kalendarzowa zima już się skończyła, okres grzewczy zostanie z nami jeszcze prawdopodobnie przez kilka tygodni. Temperatura zewnętrzna utrzymuje się ostatnio w okolicach 0 st. C, a co za tym idzie, produkowane są stosunkowo duże ilości kondensatu. Spadająca poniżej 0 stopni temperatura w nocy może doprowadzić do tego, że kondensat będzie zamarzał i tworzył lodowisko wokół jednostki zewnętrznej.

Rozwiązaniem, które może obniżyć ryzyko zamarzania kondensatu, jest wykorzystanie grzałki tacy skroplin, czyli grzałki elektrycznej, której zadaniem jest utrzymanie kondensatu w formie ciekłej. Czy zastosowanie grzałki tacy ociekowej to standardowe rozwiązanie? Kiedy taka grzałka się włącza i jak działa? O odpowiedź na te pytania poprosiliśmy Roberta Kałużnego – Team Leadera of A2W Team w firmie Panasonic.

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła Panasonic Aquarea, źródło: Panasonic

Redakcja GLOBEnergia: Czy grzałka tacy ociekowej jest standardowym rozwiązaniem?

Robert Kałużny: W pompach ciepła Panasonic, wykorzystanie grzałki ociekowej jest opcjonalnym rozwiązaniem. Standardowo, agregat – czyli jednostka zewnętrzna pompy ciepła, nie jest wyposażona w grzałkę tacy ociekowej. Jest to dodatkowe akcesorium do zamontowania.

Redakcja: Czy wszystkie instalacje wymagają montażu grzałki tacy ociekowej?

Robert Kałużny: Moim zdaniem, co najmniej 80% instalacji nie wymaga zastosowania grzałki tacy ociekowej. Taka grzałka musi być zamontowana dopiero wtedy, gdy pompa ciepła jest zamontowana inaczej niż równolegle do ściany, na przykład na dachu, czy też prostopadle do ściany. W takich sytuacjach istnieje niebezpieczeństwo, że podczas odladzania, zimny wiatr wiejący w stronę urządzenia będzie z powrotem zamrażał to, co urządzenie rozmroziło. W takim wypadku grzałka tacy ociekowej jest zdecydowanie potrzebna. Taki element jak grzałka tacy ociekowej będzie również potrzebny, kiedy kondensat jest odprowadzany do rynny lub rury odsączającej poniżej strefy zamarzania.

Redakcja: Czy na grzałkę tacy ociekowej należy się zdecydować od razu przy montażu urządzenia?

Robert Kałużny: Grzałka tacy ociekowej może być zamontowana już przy pierwszym uruchomieniu pompy ciepła lub w dowolnym czasie później, np. przy przeglądzie gwarancyjnym. Ten dodatkowy element montuje się do agregatu i nie trzeba w tym celu doprowadzać żadnych dodatkowych kabli i przewodów, więc jeśli podczas użytkowania okaże się, że powinno się zamontować grzałkę tacy ociekowej, w prosty sposób można to zrobić powykonawczo.

Redakcja: Ile kosztuje grzałka tacy ociekowej?

Robert Kałużny: To koszt rzędu kilkuset złotych.

Redakcja: Jak rozpoznać, że grzałka tacy skroplin jest potrzebna?

Robert Kałużny: Przykładowym wskaźnikiem, że trzeba zamontować grzałkę tacy ociekowej, są poziomo rosnące sople na agregacie na wywiewie powietrza.

Redakcja: Kiedy grzałka się włącza?

Robert Kałużny: W pompach ciepła Panasonic mamy do wyboru dwa tryby włączania się grzałki tacy ociekowej. W trybie pierwszym – grzałka grzeje podczas odladzania i 10 minut po jego zakończeniu. To umożliwia odpływ kondensatu do rury zbiorczej, kanalizacji lub drenażu. W drugim trybie grzałka się włącza zawsze poniżej temperatury +5 st. C.

Redakcja: Jaką moc ma grzałka tacy skroplin? Czy dużo energii zużywa?

Robert Kałużny: Moc grzałki wynosi około 80 W, więc nie zużywa dużo energii.

Redakcja: Czy grzałka tacy skroplin występuje tylko w pompach ciepła firmy Panasonic?

Robert Kałużny: Grzałki tacy skroplin stanowią opcjonalny lub standardowy element wyposażenia praktycznie wszystkich pomp ciepła. Konieczność stosowania grzałki wynika często z przyjętego rozwiązania technicznego. Decydując się na wybrane rozwiązanie, należy zawsze przestrzegać wytycznych producenta.

Robert Kałużny

Team Leader of A2W Team w firmie Panasonic