TIE fighters korzystają z fotowoltaiki w celu zdobycia przewagi nad wrogimi mocami w przestrzeni kosmicznej. Ponadto gwiezdne myśliwce wykorzystują ogniwa fotowoltaiczne w celu poprawienia swojej widoczności i zwiększenia zdolności bojowych. Myśliwiec TIE figher jest charakterystycznym jednoosobowym myśliwcem wykorzystywanym przez armię Imperium Galaktycznego. Po upadku Imperium armia organizacji Najwyższy Porządek pozostawiła w służbie niezawodne floty myśliwców TIE. Energia elektryczna wyprodukowana przez 12 wysokosprawnych ogniw fotowoltaicznych przekazywana jest bezpośrednio do magazynów energii, skąd przekazywana jest do zasilania dwujonowego silnika galaktycznego myśliwca oraz dział laserowych.

Jak to możliwe, że myśliwiec TIE fighter jest zasilany tylko przez ogniwa fotowoltaiczne?

TIE-Fighter źródło: starwars.fandom.com.wiki.solar collector

Jednym z czynników dzięki któremu jest to możliwe jest fakt, iż galaktyczny myśliwiec nie posiada energochłonnych systemów takich jak systemy defensywne oraz hipernapędu, jak to ma miejsce w przypadku bardziej zaawansowanych jednostek jak np. X-wing. Kolejnym czynnikiem umożliwiającym zasilanie myśliwca przez fotowoltaikę jest to, że TIE fighter są powoływane tylko na misje bojowe o krótkim zasięgu, zatem nie potrzebują generatora o dużej mocy. Zgodnie z imperialną doktryną TIE fighters miały wyłącznie konstrukcję ofensywną. Zostały zbudowane do realizowania sprecyzowanych zadań bojowych, osiągając zawrotne prędkości i rażąc wroga olbrzymią siłą ognia w niezliczonych ilościach. Galaktyczne myśliwce nie posiadały systemów obronnych, takich jak tarcze deflektora, które zostały uznane przez pilotów za zbędne.

Uogólniona specyfikacja myśliwca TIE fighter:

  • Typ: Stars Superiority Starfighter
  • Długość: 6,3 m
  • Załoga: 1 osoba
  • Pasażerowie: brak
  • Hipernapęd/Tarcza: brak
  • Prędkość: 100 MGLT/h (megalight)
  • Uzbrojenie: 2 działa laserowe

TIE fighter schematic źródło_www.deviantart.net

Polacy inwestujący we własne elektrownie fotowoltaiczne na potrzeby swoich domów i firm są niczym piloci galaktycznych myśliwców TIE fighter zasilanych przez fotowoltaikę, którzy z pełną determinacją walczą z przeciwnikami. Niech fotowoltaiczna moc będzie z Wami!

 

Erwin Kita

Redaktor GLOBEnergia