Można śmiało powiedzieć, że opisywany w artykule budynek należy do dość nietypowych. Jest to mianowicie  hangar lotniczy przystosowany do zgoła innych zadań, aniżeli „parkowanie” samolotów.

W środku stoi wprawdzie  niewielki samolot, ale stanowi on tylko ekspozycję ciekawie zaaranżowanego baru, gdzie odbywają się imprezy i  spotkania nie tylko miłośników skrzydeł. Mimo wszystko, jak każdy budynek, wymaga ogrzewania, w dodatku do  temperatur komfortowych, i przygotowania ciepłej wody użytkowej do celów socjalnych. Hangar lotniczy ogrzewany pompą ciepła (…)

Poprzednie  źródło  ciepła  stanowiła  również pompa ciepła, lecz typu powietrze/ woda,  która  niestety  miała  zdecydowanie  zbyt małą moc i przez większość roku pracowała z wspomaganiem grzałek elektrycznych, przez co koszty roczne sięgały niemal  17.000 zł. Prawidłowo dobrana pompa ciepła typu powietrze/woda powinna gwarantować o wiele niższe koszty ogrzewania.  Zakładając zapotrzebowanie roczne  tej  instalacji  na  poziomie  28.000  kWh/ rok i roczny współczynnik efektywności  pompy  ciepła,  który  według  symulacji  w  specjalistycznych  programach  powinien  przekroczyć  deklarowany  przez  producenta  współczynnik  COP,  koszty  obecnej instalacji powinny zamknąć się  w kwocie poniżej 3800 zł.

Opisana w artykule instalacja została nagrodzona  w pierwszej edycji konkursu: „Dobre praktyki w dobrych rękach” organizowanego przez redakcję dwumiesięcznika GLOBEnergia.

Daniel Polak PARTNER Zielona Góra

Czytaj całość w 1/2013
2013 1