Jak informuje PV Magazine, system stworzony przez firmę Alusin Solar, jest obecnie testowany w ramach pilotażowego projektu o mocy 9,8 MW, który jest budowany na użytek własny przez hiszpańską spółkę Endesa, będącą częścią włoskiej firmy energetycznej Enel Group. Główną zaletą tego systemu jest to, że dach w żadnym wypadku nie jest dziurawiony. W ten sposób minimalizowane jest ryzyko przecieków dachu wywierconymi otworami np. w trakcie ulewnych deszczów.

System Gulpiyuri 30 składa się z profili aluminiowych, które są instalowane nie przy pomocy śrub, a specjalnego kleju. Według producenta zastosowane rozwiązanie gwarantuje niezbędną odporność mechaniczną i trwałość pożądaną w montażu profili aluminiowych, które utrzymają panele słoneczne. Jak twierdzą przedstawiciele Alusin Solar, ​​system sprawdza się przy każdym typie paneli słonecznych.

fot. Alusin Solar

Po raz pierwszy system został użyty dwa lata temu w Kantabrii, ale nie na taką skalę jak w przypadku projektu Endesy. Przedstawiciele Alusin Solar przekonują w rozmowie z PV Magazine, że montaż musi się odbywać przy zastosowaniu określonej techniki czyszczenia. Wszystkie profile aluminiowe muszą być czyszczone specjalnym produktem o wysokiej zawartości alkoholu, tak aby upewnić się, że zostanie usunięty każdy rodzaj zabrudzenia. Czyszczeniu podlega także powierzchnia dachu. Następnie nakłada się na nie specjalny podkład, a na koniec do profili przyklejana jest specjalna taśma dwustronna. W celu zapewnienia dokładnego montażu wykorzystywane jest specjalne urządzenie do przyklejania instalacji, która zapewnia odpowiedni nacisk. Po przyklejeniu konstrukcji na profil musi zostać położony element o wadze 25 kg. W ten sposób zapewniona jest prawidłowa przyczepność całej konstrukcji. Spółka zapowiedziała, że będzie na bieżąco monitorować stan techniczny całej instalacji.

Rola konstrukcji wsporczej

Bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej oraz jej użytkowania zależy od konstrukcji wsporczej. Jeżeli jest dobrze wykonana zgodnie z wymaganiami norm oraz posiada odpowiednie certyfikaty i dopuszczenia, właściciel będzie mógł się cieszyć tanią energią przez kolejne 25-30 lat. Ważne, aby konstrukcja była odporna na obciążenia, które generuje śnieg i deszcz.

Wyróżnia się konstrukcje na dach płaski oraz dach skośny. Proponowane przez producentów konstrukcje na dach płaski cechują się łatwością montażu i lekkością. Można wśród nich znaleźć konstrukcje samonośne, czyli takie, które same się dociążają, np. betonowymi bloczkami. Takie konstrukcje nie wymagają mocowania do dachu, więc nie naruszają tym samym jego szczelności.

Najbardziej popularnym pokryciem dachowym w Polsce jest blachodachówka, ale także blacha trapezowa, dachówka ceramiczna, papa oraz gont bitumiczny. Panele na blachodachówce montuje się za pomocą śrub dwugwintowych, które wkręca się w elementy konstrukcyjne dachu.
Inwestorzy często martwią się, czy instalacja fotowoltaiczna może uszkodzić dach. Profesjonalnie wykonany montaż fotowoltaiki nie uszkadza dachu, tym samym nie spowoduje, że dach zacznie przeciekać. Ważne jest, aby wybrać doświadczoną i profesjonalną ekipę montażową.

Źródło: PV Magazine

Redakcja GLOBEnergia