Potrzeba 1-2 mln hybrydowych pomp ciepła

Stowarzyszenie przekonuje, że już od 2024 r. w Królestwie Niderlandów powinno być instalowanych minimum 100 tys. hybrydowych pomp ciepła rocznie w domach oraz pozostałych budynkach. Koalicja branżowa, HR-Hybrid Coalition, w skład której wchodzi także stowarzyszenie Netbeheer Nederland, opowiada się za tym, aby rząd wsparł rozwój pomp ciepła w tym kraju i przeznaczył na to ok. 600 mln euro. Koalicja spodziewa się, że od 2026 r. nie będzie już wymagane wsparcie ze środków publicznych. Dzięki innowacjom oraz niższym kosztom produktów i instalacji, hybrydowa pompa ciepła stanie się bardziej dostępna cenowo dla gospodarstw domowych.

W celu realizacji założeń przedstawionych w Porozumieniu Paryskim z 2015 r. oraz redukcji emisji CO2 na poziomie 55 proc. do 2030 r., należy przyspieszyć działania na rzecz dekarbonizacji sektora ogrzewnictwa. Według wyliczeń branżowych Holandia powinna zainstalować łącznie ok. 1-2 mln hybrydowych pomp ciepła do 2030 r. Efektem ekologicznych inwestycji będzie redukcja emisji CO2 o 1,3-2,6 Mt.

Gospodarstwa domowe uzależnione od gazu ziemnego

Stowarzyszenie Netbeheer Nederland informuje, że transformacja ogrzewnictwa w gospodarstwach domowych realizowana jest na niewystarczającym poziomie oraz zbyt wolno. Według koalicji HR-Hybrid Coalition w takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie hybrydowych pomp ciepła na dużą skalę. Dyrektor Dick Weiffenbach z Netbeheer Nederland wskazuje, że można już dziś pracować nad przygotowaniem gospodarstw domowych do wycofywania się z eksploatacji gazu ziemnego – ważne są nawet te małe kroki. Hybrydowa pompa ciepła ma wiele zalet, wśród których jest możliwość współpracy z miejskimi systemami ciepłowniczymi. Przypomnijmy, że pojawiają się także słowa krytyki odnośnie planów instalacji hybrydowych pomp ciepła, które według ekspertów tylko oddalają kraje od skutecznego odejścia od gazu ziemnego.

Każdego roku w Holandii wymienianych jest ponad 400 tys. kotłów na gaz ziemny. Koalicja chce, aby instalatorzy w miarę możliwości połączyli instalację nowego kotła o wysokiej wydajności z hybrydową pompą ciepła. Hybrydowa pompa ciepła jest stosunkowo łatwa w instalacji i natychmiast może wspomóc gospodarstwa domowe w ograniczeniu zużycia gazu ziemnego do ogrzewania aż o 70 proc. Marjolein Demmers, dyrektor Natuur & Milieu przekonuje, że hybrydowe pompy ciepła są zdecydowanie korzystniejsze dla klimatu niż tradycyjny kocioł.

Koalicja HR-Hybrid chce zorganizować wspólnie z rządem kampanię informacyjną, aby zwrócić uwagę na korzyści płynące z hybrydowych pomp ciepła. Kampania będzie skierowana do właścicieli domów, ale także do klientów biznesowych, takich jak deweloperzy budowlani.

Dużo pracy przez branżą instalacyjną

Koalicja HR-Hybrid chce pracować nad możliwością powszechnego montażu hybrydowych pomp ciepła. Eksperci wyliczają, że niezbędne jest opracowanie wielu projektów, innowacji produktowych oraz możliwości monitorowania wydajności systemów hybrydowych. Nie wolno także zapominać o kadrach, z którymi już dziś ma problem m.in. Wielka Brytania. Dyskusja na ten temat trwa także w Polsce. Niezbędne jest przeszkolenie pracowników oraz pozyskiwanie wykwalifikowanych techników pomp ciepła.

Branża zaznacza, że krajowe innowacje oraz kadry mogą skorzystać także na międzynarodowym trendzie dekarbonizacji systemu ogrzewnictwa. Koalicja liczy na kontrakty m.in. w Niemczech, które w najbliższym czasie planują transformację ogrzewnictwa mieszkaniowego.

Źródło: Netbeheer Nederland

Redakcja GLOBEnergia