Pomysł solarnych barier dźwiękochłonnych, znanych jako Solar Noise Barriers (SONOB), został opracowany przez naukowca z Eindhoven University of Technology – Michael’a Debije. W badania i rozwój nad projektem zaangażowało się wiele firm i instytucji, w tym: Eindhoven University, Energy research Centre of the Netherlands (ECN), Solar Energy Application Center (SEAC), Van Campen Industries oraz Space Netherlands.
W projekcie połączono dwie technologie: bariery ograniczają hałas i jednocześnie generują prąd dzięki wbudowanym ogniwom PV. Dodatkowo są atrakcyjne wizualnie z uwagi na swoją wielobarwność.
Na stronie internetowej SEAC można znaleźć następującą informację na temat struktury i działania barier: „światło jest absorbowane poprzez wizualnie atrakcyjne, przezroczyste, barwione plastikowe panele, a następnie kierowane na ogniwa PV umiejscowione w ramie bariery”.
Technologia niedawno została poddana testom. Bariery akustyczne zainstalowano wzdłuż autostrady A2 w pobliżu Den Bosch. Testy rozpoczęto w czerwcu zeszłego roku i przewiduje się, że będą trwać przez rok. Planowane jest sprawdzenie, czy tego rodzaju bariery sprawdzą się w typowych warunkach pogodowych na danym obszarze.
Film pokazuje zasadę działania solarnych barier akustycznych, źródło: Minds
Jeśli technologia zda egzamin, już wkrótce solarne bariery akustyczne we wszystkich kolorach tęczy mogą na dobre zagościć przy wielu autostradach na całym świecie.
Opracowano na podstawie: Minds, Inhabitat
Zdjęcie główne: Inhabitat