Hybryda czy elektryk? 73 proc. Polaków rozważa zakup ekologicznego auta

Polska nie jest liderem europejskim rozwoju elektromobilności, ale coraz więcej jej mieszkańców rozważa inwestycję w mniej emisyjny pojazd. Według najnowszych badań Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), większość z nas rozważyłoby inwestycję w samochód elektryczny lub hybrydowy podczas zakupu nowego auta. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Samochód elektryczny

Z drugiej edycji ankiety dotyczącej działań na rzecz klimatu za lata 2021-2022, opublikowanej przez EBI wynika, że tylko 27 proc. osób rozważających zmianę samochodu w Polsce przy kolejnym zakupie wybrałoby pojazd z silnikiem benzynowym lub diesla, a 73 proc. - pojazd hybrydowy lub elektryczny. 46 proc. z respondentów zainteresowanych mniej emisyjną alternatywą wybrałoby pojazd hybrydowy, a 27 proc. - elektryczny.

EBI w komentarzu do wyników wskazuje, że w przypadku pojazdów elektrycznych i pojazdów z silnikiem benzynowym, polski wynik jest nieco niższy niż średnia w Europie Wschodniej. Kupno pojazdu elektrycznego rozważyłoby 27 proc. Polaków i 30 proc. mieszkańców Europy Wschodniej, a pojazd z silnikiem benzynowym lub diesla wybrałoby 27 proc. Polaków i 29 proc. respondentów z krajów Europy Wschodniej. 

Respondenci z Polski chętniej wybraliby natomiast pojazd hybrydowy - 46 proc. Polaków wobec 42 proc. respondentów z Europy Środkowej i Wschodniej - podaje EBI w komunikacie.

Coraz popularniejsze hybrydy 

Mieszkańcy Europy rozważający kupno samochodu wybierają przede wszystkim pojazdy hybrydowe (39 proc.), drugie miejsce zajmują pojazdy z silnikiem benzynowym lub diesla (33 proc.), a trzecie - pojazdy elektryczne (28 proc.). Dla porównania w Chinach osoby rozważające kupno samochodu najchętniej wybrałyby pojazd elektryczny (44 proc.).

Co ciekawe, jak zaznacza EBI, aż 82 proc. respondentów z Polski ma poczucie, że robi wszystko, co mogą w swoim życiu codziennym, żeby przeciwdziałać zmianie klimatu, jednak większość z nich uważa, że inni mieszkańcy ich kraju nie postępują w taki sam sposób.

EBi wyjaśnia, że pomimo oczywistych różnic pokoleniowych Polacy coraz częściej zmieniają swoje nawyki konsumpcyjne i zachowania na bardziej odpowiedzialne i przyjazne dla środowiska, aby przeciwdziałać zmianie klimatu. 

- Zmiany indywidualnych zachowań wskazują na to, że ludzie w każdym wieku chcą bardziej angażować się w swoim życiu codziennym w działania sprzyjające łagodzeniu kryzysu klimatycznego. Intencje te wybrzmiały podczas konferencji klimatycznej COP26 i są wyraźnym wskaźnikiem poparcia dla naszych dalszych wysiłków na rzecz promowania zielonej transformacji - wskazała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska, cytowana w komunikacie.

Według danych Licznika Elektromobilności, na koniec grudnia 2021 roku w Polsce było zarejestrowanych łącznie 38 tys. samochodów osobowych oraz 1657 użytkowych pojazdów z napędem elektrycznym. W ubiegłym roku ich liczba wzrosła o 20 253, czyli była o 93 proc. większa niż w analogicznym okresie 2020 roku. 

Źródło: EBI, ISB News, Orpa