Hybrydowe pompy ciepła – szybka odpowiedź na termomodernizację budynków?

W Polsce istnieje około pięć milionów budynków, które posiadają bardzo niski, niski lub średni standard izolacyjności cieplnej. Dwa miliony z nich, to tzw. wampiry energetyczne – budynki kompletnie nieocieplone i maksymalnie energochłonne. Dodajmy do tego nieefektywne źródła ciepła, którymi są ogrzewane i które wpływają na zanieczyszczenie powietrza w Polsce.

Zdjęcie autora: Maciej Czop

Maciej Czop

Prezes Zarządu Immergas Polska Sp. z o.o.

W perspektywie najbliższych 10 lat wszystkie te budynki powinny zostać poddane termomodernizacji. Zobaczmy, więc, jaki mamy punkt startowy: 2 miliony budynków do termomodernizacji w ciągu 10 lat to 200 tysięcy termomodernizowanych budynków rocznie, czyli 1 000 budynków dziennie, zakładając 200 dni roboczych w ciągu roku. To jest niewykonalne. 

Nasz pomysł na ten problem to wykorzystanie hybrydowej pompy ciepła, która łączy w sobie pompę ciepła typu split i kondensacyjny kocioł gazowy. Jest to zintegrowane i w pełni zautomatyzowane ekologiczne rozwiązanie, które pozwala na wymianę źródła ciepła, bez konieczności przeprowadzania kompleksowej termomodernizacji budynku. W hybrydzie pompa ciepła jest podstawowym źródłem energii, a kocioł kondensacyjny włącza się w momencie dużego zapotrzebowania na energię cieplną, czy to związaną z ogrzewaniem budynku, czy z potrzebą przygotowania ciepłej wody użytkowej. 

Jak to działa?

Hybrydowa pompa ciepła to dwa osobne źródła energii zintegrowane w jednym urządzeniu. Jego automatyka skonstruowana jest tak, aby użytkownik, biorąc pod uwagę ceny i efektywność określonego źródła ciepła, mógł zdefiniować, w którym momencie powinna pracować pompa ciepła, a w którym kocioł kondensacyjny. Użytkownik może ustawić na sterowniku, żeby – przykładowo – przy -5 st. C lub przy -10 st. C pompa ciepła przestawała pracować, a włączał się wtedy kocioł kondensacyjny. Przy określonej temperaturze pompa ciepła przełącza się automatycznie, dzięki zintegrowanej automatyce. Oszczędności, które użytkownik dostrzeże na rachunkach dzięki takiemu rozwiązaniu, mogą wynieść nawet do 40%.

Rynek hybrydowych pomp ciepła

Choć o hybrydowych pompach ciepła mówi się rzadziej niż o tradycyjnych urządzeniach, które jako źródło szczytowe wykorzystują grzałkę elektryczną, to ten rynek również cały czas się rozwija. Aktualnie w Europie pracuje około 80 000 hybrydowych pomp ciepła. Według danych EHI, w kilku europejskich krajach jak na przykład Włochy, Niemcy, Holandia czy Wielka Brytania, między 2018 a 2020 nastąpił ponad dwukrotny wzrost rynku tych urządzeń. Warto zaznaczyć, że w Holandii w dynamicznym rozwoju rynku hybrydowych pomp ciepła na przestrzeni ostatnich dwóch lat pomogły zmiany legislacyjne. Według danych PORT PC, organizacji, która dostarcza dane do EHI, w 2020 roku w Polsce zainstalowano 400 hybrydowych pomp ciepła. Największym rynkiem są Włochy, gdzie w 2020 roku zamontowano 14 000 urządzeń.

Hybrydowa pompa ciepła – do jakich budynków? 

Zgodnie z pakietem Fit for 55, cała Europa będzie dążyła do tego, by do 2030 roku ograniczyć emisję gazów cieplarnianych co najmniej o 55% w porównaniu z poziomem z 1990 roku. Wykorzystanie hybrydowej pompy ciepła, w starszych budynkach z kotłami opalanymi aktualnie paliwami stałymi, pozwala na uzyskanie komfortu cieplnego przy dużo niższej emisji i bez konieczności przeprowadzenia gruntownej modernizacji.

Hybrydowe pompy ciepła można wykorzystywać jednak nie tylko do modernizowanych budynków. Hybrydy mogą być z powodzeniem stosowane w nowych budynkach. Widać to po rosnącym zainteresowaniu inwestorów tym rozwiązaniem. Coraz więcej konsumentów chciałoby mieć w budynku dwa źródła ciepła, a nawet trzy, gdyby policzyć fotowoltaikę. To świadomi inwestorzy, którzy chcą zwiększyć swoje bezpieczeństwo i chociaż trochę uniezależnić się od wahań cen energii. To również osoby, które zdają sobie sprawę, jak ważna jest jakość powietrza, którym oddychamy. Bo to przecież nasze wspólne dobro i wszyscy powinniśmy o nie dbać.

Zobacz również