Toshiba zainstaluje hybrydowy system fotowoltaiczno-wodorowy na stacji kolejowej w Japonii

 
 
Toshiba wyposaży stację kolejową w japońskim Kawasaki fotowoltaiczno-wodorowy system off grid. System ten może utrzymać zasilanie stacji nawet w przypadku trzęsienia ziemi. 
Toshiba otrzymało zamówienie na „H2One”, fotowoltaiczno-wodorowy system zaopatrzenia w energię. Zamówienie otrzymano z East Japan Railway Co. System zostanie zainstalowany na stacji Musashi Mizonokuchi na linii JR Nanbu w mieście Kawasaki. Rozpoczęcie działań oczekiwane jest na wiosnę przyszłego roku. 
 
Fotowoltaiczno-wodorowe rozwiązanie Toshiby składa się z systemu fotowoltaicznego na dachu, akumulatora, urządzeń do produkcji wodoru, zbiornika wodoru i ogniw paliwowych czystego wodoru. System fotowoltaiczny na dachu ma moc 62 kW, zaś wodorowe ogniwa paliwowe generują 54kW. System posiada zdolność magazynowania 1,8 MWh energii elektrycznej – pojemność ta może dostarczyć 24 litrów ciepłej wody na minutę.
 
Elementy fotowoltaiczne systemu „H2One” wytwarzają energię słoneczną, która jest używana do elektrolizy wody w urządzeniach do produkcji wodoru. Wytworzony wodór jest przechowywany w zbiorniku. Gdy nie ma słońca, zmagazynowany wodór jest wykorzystywany do wytwarzania energii elektrycznej z czystych ogniw wodoru. W efekcie, system umożliwia stabilną produkcję czystej energii, przy użyciu tylko wody i energii słonecznej, firma podała w komunikacie prasowym. 
 
W przypadku katastrofy, takiej jak trzęsienie ziemi, jeśli stacja kolejowa jest odcięta sieci elektrycznej, autonomiczny system fotowoltaiczno-wodorowy zapewni bardzo potrzebne nieprzerwane dostawy energii. W każdym innym przypadku, system będzie służył jako dodatkowe źródło energii.
 
Na początku tego roku, instalacja Toshiba H2One została zainstalowana w hotelu w Sasebo City w prefekturze Nagasaki. Według firmy, system generuje wystarczająco dużo energii do zasilania budynku hotelu przez cały rok.
 
 Źródło: pv-magazine.com