Milowy krok w kierunku stworzenia super ekonomicznej i ekologicznej komunikacji miejskiej wykonała w ostatnim czasie Częstochowa, aktywny członek Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cites”.

 
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zaprezentowało mieszkańcom 40 najnowocześniejszych technologicznie w Europie autobusów, które wyjadą na miejskie drogi. Areną prezentacji, która odbyła się w pierwszej połowie stycznia, był pl. Biegańskiego i środkowy pasaż części Alei Najświętszej Maryi Panny, głównej arterii Częstochowy. 25 krótkich i 15 przegubowych autobusów Częstochowa zakupiła za blisko 66 mln zł, dzięki dofinansowaniu z programu „Gazela”. Liczby i rozmach robią wrażenie. 
 
Co ciekawe miasto nie dopłaciło do tego zakupu nawet złotówki. Aplikacja MPK złożona do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej okazała się tak dobra, że wniosek został uznany za najlepszy, a dofinansowanie osiągnęło 100%. – Dzięki temu nie musieliśmy dopłacać do zakupu autobusów, tylko przygotowaliśmy zaplecze dla nowych pojazdów. Zamówienie jednak było obwarowane wieloma obostrzeniami – tłumaczy zastępca prezesa częstochowskiego MPK, Robert Madej. 
 
W ramach programu „Gazela” zwycięskie podmioty były zobligowane do włączenia do swojego taboru pojazdów zasilanych nowatorskim napędem – połączeniem gazu sprężonego CNG i energii elektrycznej. – Ta odzyskiwana jest w procesie rekuperacji z hamowania, dzięki super kondensatorom umieszczonym na dachach autobusów, które tworzą charakterystyczne garby. W efekcie w autobusach nie ma nawet akumulatorów – dodaje Robert Madej. 
 
Częstochowianie byli pod wrażeniem nowych autobusów, które od nowego roku sukcesywnie będą z ulic wypierać najstarsze egzemplarze. – Piękne i nowoczesne, a do tego ekologiczne. Zmieniają się nam autobusy, zmieniają tramwaje – żal, że jako kierowca jestem już na emeryturze. Pojeździłoby się – ocenia z uśmiechem i nostalgią pan Zbigniew, emerytowany pracownik MPK z Częstochowy, który był jednym z kilkuset mieszkańców podziwiających pokaz hybryd w centrum miasta. Pasażerowie powinni być zadowoleni także z innych niż estetyczne względów. 
 
230 tys. mieszkańców Częstochowy oraz liczni pielgrzymi i turyści odwiedzający co roku miasto i region to klientela, o którą warto zadbać. W obchodzącym jubileusz 65-lecia istnienia MPK zdają sobie z tego sprawę coraz lepiej. Z pożytkiem dla środowiska i portfela.  
 
 Maciej Hasik 
Rzecznik prasowy MZDiT i MPK w Częstochowie 
Źródło: GLOBEnergia 1/2016 


 
Wydanie elektroniczne GLOBEnergia 1/2016 (automat 24h)